modre oci
Nezaradené

10 dokumentov, ktoré ponúkajú úplne iný pohľad na svet

V televízii na rôznych staniciach stále beží nejaký program. Raz za čas sa stane, že nás omrzia telenovely, teleshoping, veštenie a podobné relácie plné inteligentného humoru. Nepríjemná situácia nastane vtedy, keď nám napríklad počasie úplne skazí plány. Čo s časom, keď sa z domu ledva dá vystrčiť nos? Prečo si nepozrieť niečo rozumné, čo nám môže poskytnúť vzdelanie priamo z gauča cez vašu najobľubenejšiu streamovaciu službu?

Ako malých nás dokumenty zrejme zaujímali málo. Keď už sme starší, je dobre vedieť o svete niečo viac. K tomu nám môžu tieto filmy ktoré všetky nájdete na streamovacích službách ako Neflix, Disney+ HBO max.

1

Particle Fever (2013)(Časticová horúčka)

Dokument sleduje príbeh šiestich vedcov, ktorí sa chystajú na jeden z najdrahších a najväčších eperimentov v histórií. Za pomoci Veľkého Hadrónového Urýchľovača sa pokúsia simulovať podmienky, aké vládli pri Big Bangu.

Pri experimente objavia Higgsov bozón. Podľa mnohých vedcov je to častica, ktorá vedie k pochopeniu vesmíru.
Fyzika sa často považuje za náročnú oblasť, pre mnohých ľudí dokonca nezmyselnú. Tento film však prevádza cez hlboké zákutia tohto odvetvia vedy bez toho, že by vás rozbolela hlava.

Pozrieť si ho môžete tu.

2

Planet Earth (2006)(Planéta Zem)

Foto:Planet Earth/BBC Video

David Attenborough bol odmalička fascinovaný prírodou. Neskôr sa živil tým, že natáčal rôzne série dokumentárnych záberov o prírode. Nakoniec však spojil všetko do tohto úžasného diela. Obsahuje dychberúce zábery prírodných zázrakov – oceánov, džunglí, púští, ľadovcov, a mnohých ďalších.

Niektorí kritici sa vyjadrili, že HD rozlíšenie bolo stvorené práve kvôli tomuto dokumentu. Ponúka také zábery prírody, aké nikto a nič iné (okrem osobnej skúsenosti) nedokáže. Natáčanie trvalo 5 rokov, a autor si veľmi potrpel na každú natočenú sekundu. Skladá sa z viacerých častí.

Pozrieť si ho môžete tu.

3

The Blue Planet (2001)(Modrá planéta)

Ďalší film o našej Zemi od autora Davida Attenborougha. Ponúka pohľad na záhadné hĺbky našich oceánov, a všetky tvory v nich. Od najmenších, ktoré ledva vidieť voľným okom, až po najväčšie.

Tento dokument stojí za to, pretože väčšia časť povrchu planéty Zem je pokrytá vodou a oceánmi, v ktorých žijú tvory, o akých sme ani nesnívali. Vyzerajú skôr ako mimozemšťania. Pohľad na ne vzbudzuje rešpekt, a mnohokrát hrôzu, ale aj odpor.

Pozrieť si ho môžete tu.

4

Life (2009)(Život)

Ide o britský animovaný seriál s 11timi časťami. Predlohu a zábery získali z každého svetového biotopu. Seriál zoraďuje všetky druhy správania, a hlavne tie najbizardnejšie, ktoré si rastliny a zvieratá vyvinuli, aby prežili.

Každá epizóda je jedinečná, a v každej sú momenty, ktoré ohromia. Napríklad jedna ukazuje, ako si šimpanzy požičiavajú a skrývajú nástroje. Nakoniec si uvedomíme, že vlastne vôbec nie sme od zvierat takí odlišní.

Pozrieť si ho môžete tu.

5

Fed Up (2014)(Prekŕmení)

Foto:Fed Up/Atlas Films

Poskytuje pohľad do amerického priemyslu s jedlom z prvej ruky, bez akejkoľvek cenzúry. Ako je možné, že potraviny spôsobujú toľko chorôb? Môžeme vidieť, prečo je hlavne priemyselný cukor zodpovedný za obezitu.

Ako je to vôbec možné? V dokumente je rozobratá aj politika veľkých korporácií, ktoré vládu pritlačili k múru. Cukor je tak v každej potravine, a bežne stravujúci sa človek nemá najmenšiu šancu sa mu vyhnúť.

Pozrieť si ho môžete tu.

6

The Ivory Game (2016)(Hra o slonovinu)

Richard Ladkani a Kief Davidson sa rozhodli divákovi ukázať, aké je ťažké chrániť naše najväčšie suchozemské zvieratá. Prechádzajú krajinami, kde slony žijú, odkrývajú čierny trh, ktorý z Afriky siaha až do Číny, a poukazujú na protipytliacke opatrenia.

Je smutné vidieť zábery umierajúcich majestátnych slonov, no film pomohol niekoľkých zachrániť. V mnohých krajinách sa pytliactvo trestá smrťou.

Pozrieť si ho môžete tu.

7

Cowspiracy (2014)(Preklad – hádam netreba :))

Foto:Netflix

Autori dokumentu Kip Andersen a Keegan Kuhn ponúkajú svetu film, ktorý dokáže otvoriť oči. Dopad priemyslu s mäsom na životné prostredie je ďalekosiahly, a má za následky také ohromné narušenia systému, ako je napríklad globálne otepľovanie, celosvetové znečistenie, sucho, a podobne.

USA je najväčším producentom, a zároveň aj konzumentom mäsa na svete. Napriek tomu, verejnosť vôbec netuší, ako sa ich mäso dostane na tanier. To, že tento priemysel skutočne spôsobuje napríklad aj klimatické zmeny, je vysvetlené priamo v dokumente.

Pozrieť si ho môžete tu.

8

Everest (1998)

Tím tvorcov sa podujme na výstup spolu s horolezcami a sprievodcami. Domáci, ktorí si takto zarábajú na život, vedú skupinu na najvyššiu horu sveta. Avšak hneď druhý prívlastok Everestu môže byť „veľmi problémová“ hora.

Dokument ponúka pohľad na všetky problémy, ktoré musí človek prekonať, ak chce zdolať Everest. Nie je to len o lezení, a navyše, film ponúka excelentné zábery a pohľady, aké sa pošťastia naozaj málokomu.

Pozrieť si ho môžete tu.

9

Antarctica: A Year On Ice (2013)(Antarktída: rok na ľade)

Foto:Antzworks

Nemáte radi priveľa ľudí okolo seba? Môžete odísť ako výskumník do Antarktídy. Predtým vám však odporúčame pozrieť si tento dokument. Uvidíte, že obyčajný bežný deň v tomto prostredí je vlastne neustály boj o prežitie. Zábery 15 rokov zbieral fotograf Anthony Powell.

Powell zaznamenal všetkých 365 dní v roku na tomto kontinente, a odhaľuje krásu jedného z najnehostinnejších miest sveta. Takisto ukázal, aké úlohy musí dennodenne splniť človek, ktorý tu chce prežiť.

Pozrieť si ho môžete tu.

10

Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014)(Vesmír: časopriestorová odysea)

Každý, kto sa zaujíma o vesmír, by si mal pozrieť túto dokumentárnu sériu. Neil Tyson berie pozorovateľov a celú Zem na plavbu naprieč našimi vedomosťami o kozme.

Je perfektné, ako dokáže aj najzložitejšie veci predostrieť každému, kto ho počúva. Jeho výklad o tom, čo nás obklopuje, znie priam magicky.

Pozrieť si ho môžete tu.

zdroj: sciencealert.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.