obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

10 faktov, ktoré ste možno netušili o autorovi Pána prsteňov

Meno J. R. R. Tolkien sa automaticky spája s postavou Froda Bublíka. Putovanie cez trilógiu kníh si získalo fanúšikov po celom svete. John Ronald Reuel je autorom diel ako Hobit, či jeho pokračovania pod názvom Pán prsteňov. Aký však naozaj bol a kto sa skrýva za známym menom? Prečítajte si 10 faktov, o ktorých ste doteraz možno ani netušili.

1. Vedel upútať pozornosť.

Tolkien pôsobil ako lingvista a expert na starú angličtinu a nórsku literatúru na Oxfordskej univerzite v rokoch 1925 až 1959. Za rok odučil takmer 136 hodín. Na verejnosti pôsobil ticho a skromne, no na hodinách a v súkromí to bolo úplne inak. Na večierky chodieval oblečený ako polárny medveď a svojho suseda prenasledoval mávajúc sekerou, oblečený ako anglosaský bojovník. Jeden študent o ňom povedal, že dokázal zmeniť prednáškovú miestnosť na miesto zábavy.

2. Jeho knihy boli zo začiatku len rozprávky.

Pre Tolkiena pojem spisovateľ nebol prioritou. Videl sa skôr ako profesor. Jeho knihy boli spočiatku vymyslenými príbehmi pre úzku skupinu ľudí, neskorší úspech vôbec nečakal. Trvalo mu dlhé roky, kým bol so svojím dielom spokojný. Obdiv mnohých fanúšikov bol pre neho prekvapením.

3. Svoje povolanie miloval.

Písanie fantasy príbehov bola len záľuba vo voľnom čase. Za najvýznamnejšie považoval svoje vedecké práce na univerzite ako napríklad Beowulf, moderný preklad Sira Gawaina a Zeleného rytiera alebo slovník Stredozeme.

4. Láska ho premenila na večného romantika.

Do svojej vyvolenej sa zaľúbil už vo veku šestnástich rokov. Po niekoľkých prekážkach sa napokon zosobášili a Edith Brattová kvôli nemu konvertovala na katolícku vieru. O tom, že bola jeho jedinou svedčí aj spoločný pomník, nesúci mená Beren a Luthien, predstavujúce príbeh lásky dvoch postáv z Tolkienovej Stredozeme.

tolkien-graveimg: mentalfloss.com

Ronald_and_Edith_Tolkien_1966-1024x640img: avemariaradio.net

5. Vzťah s C. S. Lewisom nebol až taký dokonalý.

Známy autor kníh Narnie je často označovaný za najlepšieho priateľa a blízkeho dôverníka. Pravdou však je, že ich vzťah bol oveľa komplikovanejší. Aj keď si boli blízki, manželka Edith im priateľstvo závidela, no ich vzťah neskôr ochladol najmä kvôli Lewisovmu škandalóznemu súkromiu a protikatolíckym názorom. Časom si už neboli takí blízki, no aj napriek tomu, keď Lewis zomrel, Tolkien napísal svojej dcére list, že aj keď sa dlho cítil ako strom s opadajúcim lístím, táto udalosť bola úderom sekery priamo ku koreňom.

6. Založil niekoľko klubov.

Tolkien si rád užíval niečo ako dnešné párty, či kluby. No v trochu inej podobe. Kamkoľvek šiel, okamžite sa stal členom literárnych a školských klubov. Ako profesor na univerzite v Leeds založil Klub vikingov a počas pôsobenia na Oxforde založil klub takzvaných Inklingov so záujmom vo fantasy literatúre.

7. Inšpiráciou boli aj zákopy prvej svetovej vojny.

Ako veterán prvej svetovej vojny sa zúčastnil niekoľkých krvavých bitiek. Tie neskôr poznamenali aj literatúru. Frodova a Samova púť plná problémov a nástrah do Mordoru má vraj pôvod v časoch, keď bol Tolkien v zákopoch. Neskôr tvrdil, že množstvo jeho blízkych priateľov zomrelo práve počas vojny.

JRR Tolkien 1955img: killadj.com

8. Voľné chvíle si krátil vymýšľaním jazykov.

Známy spisovateľ bol predovšetkým filológ a svoju myseľ trénoval vymýšľaním jazykov. Mnohé použil vo svojej literatúre, napríklad elfštinu v diele Pán prsteňov. V týchto jazykoch dokonca písal básne a piesne. Taktiež sa snažil písať v starých zabudnutých jazykoch ako stredoveká welština alebo lombardčina.

9. Večne nespokojný spisovateľ.

Autori bývajú voči svojim dielam kritickí. Tolkien v tom exceloval. Často mnohé prepisoval, neustále mal pri sebe nové poznámky a texty opravoval. Niekoľko jeho rukopisov ani nechcel vydať, po jeho smrti sa to však zmenilo a množstvo prác publikoval syn Christopher. Patria sem názvy ako Silmarilion, Hurínove deti, História Stredozeme a mnohé iné.

10. Nemeckí nacisti jeho diela obdivovali.

Akademické práce, zahŕňajúce starú nemeckú a severskú históriu, jazyk a kultúru boli veľmi populárne v nacistickej elite. Tolkien sa však netajil tým, že je znechutený Hitlerom a nacistickou stranou. Po tom, ako ho nemecký prekladateľ žiadal v súlade s nacistickým právom, aby potvrdil, že je Árijec, zvažoval zákaz nemeckého prekladu Hobita. Namiesto toho neskôr napísal uštipačný list kde ľutoval, že nemá žiadnych židovských predkov.

 

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.