modre oci
Nezaradené

10 zaujímavostí, ktoré si možno nevedel o Stanley Cupe

V hokeji najprestížnejšia trofej sa pôvodne volala Dominion Hockey Challenge Cup a daroval ju guvernér jej veličenstva v Kanade, Lord Stanley of Preston v roku 1892 najlepšiemu hokejovému amatérskemu klubu. Prvýkrát bola udelená už nasledujúci rok a jej historicky prvým víťazom bol Montreal Hockey Club (nemá nič spoločné s tímom Montreal Canadiens).

1

48.67 dolárov


Takáto bola cena striebornej misy, ktorú zakúpil Lord Stanley. Dnešná cena po zrátaní všetkého striebra by sa pohybovala okolo 11 000 dolárov. Samozrejme, skutočná historická hodnota pre najstaršiu hokejovú trofej, je nevyčísliteľná.

2

Až dvakrát nebol udelený


Hokejoví fanúšikovia majú ešte v pamäti sezónu 2004/2005, kedy sa kvôli výluke Stanley Cup neudelil. V minulosti sa už raz stalo, že najprestížnejšiu hokejovú trofej nezískal nikto V roku 1919 zasiahla hráčov Montrealu a Seattlu chrípka. Séria bola vyrovnaná 2-2-1 a 1. apríla sa mal odohrať rozhodujúci zápas. Zápas bol ale odvolaný, keďže žiaden z tímov nemal dosť zdravých hráčov, ktorých by mohol poslať na ľad. Jeden hráč, Joe Hall, na následky chrípky 5. apríla zomrel.

3

Stanley Cup nevyhrali len muži


Keďže o Stanley Cup bojujú hokejový kluby mužov je samozrejmé, že na ňom nájdeme mužské mená, no napriek všetkému na ňom nájdeme až 8 ženských mien. 5 za Detroit Red Wings a po jeden za Colorado, Calgary a Pittsburgh. Samozrejme boli členmi vedenia.

4

Chyby na Stanley Cupe


Je veľa prípadov, kedy sa rytci pri gravírovaní mien pomýlili. Vôbec prvé meno, ktoré bolo opravené patrilo Adamovi DeadmarShovi, ktorý bol pri víťazstve Stanley Cup-u s Coloradom v roku 1996 chybne zapísaný ako DeadmarCh. Šampiónom v sezóne 1980/1981 sa stal napr. „New York Ilanders“, v sezóne 1971/1972 „Bqstqn Bruins“ a v sezóne 1962/1963 „Toronto Maple Leaes“.

5

Dnes už neodmysliteľné tradície pred pár desiatkami rokov neexistovali.


Keď v roku 1950 získali Red Wings Stanley Cup, kapitán tímu Ted Lindsay bol prvým hokejistom vôbec, ktorý ho zdvihol nad hlavu a prekorčuľoval s ním po ľadovej ploche okolo divákov. Urobil tak vraj preto, aby fanúšikovia mali na pohár lepší výhľad.
V roku 1988 zavolal Wayne Gretzky ako prvý celý tím Edmontonu, vrátane členov organizácie, aby si spravili spoločnú fotku so Stanley Cupom priamo na ľade.

6

Stanley Cup pri krste


Dve deti boli pokrstené svätenou vodou zo Stanley Cupu. V roku 1996 Sylvain Lefebvre nechal z neho pokrstiť svoju dcéru. O 11 rokov neskôr Tomas Holmström zobral trofej do Švédska a vodou z neho bola pokrstená jeho neter.

7

Návrat domov


V apríli 2006 sa ocitol Stanley Cup v Londýne, na mieste, kde bol vyrobený. Bolo to po vyše 114 rokoch, odkedy nabral smer Kanada. Vôbec prvýkrát letel Stanley Cup za oceán v roku 1996, keď ho Peter Forsberg vzal do Štokholmu a následne do rodného Örnsköldsviku vo Švédsku.

8

Stanley Cup prešiel cestu vodou aj ohňom


Počas toho, ako bol Stanley Cup v dome Maria Lemiuexa, sa jeho spoluhráč Phil Bourque rozhodol zistiť, či Stanley Cup dokáže plávať tak, že ho hodil do bazéna. Ten sa, samozrejme, hneď potopil na dno. O dva roky sa Stanley Cup našiel v bazéne Patricka Roya. V roku 2002 sa rozhodol s pohárom plávať Dominik Hašek, no „keeperovi“ vtedy pretiekli nervy, Stanley Cup mu vzal a Hašekov deň so Stanley Cupom sa tak skrátil. Okrem toho ešte v roku 1905 skončil Stanley Cup v ottawskom prieplave po neúspešnom pokuse opitých oslavujúcich hokejistov prehodiť ho na druhú stranu brehu. Vytiahnuť sa ho podarilo až na druhý deň.
Počas osláv víťazstva Stanley Cupu hráčmi Toronta Maple Leafs v roku 1962 sa im podarilo nešťastne prevrhnúť Stanley Cup do vatry. Keď ho vybrali z ohňa, bol značne poškodený a hráči museli zložiť veľkú čiastku na jeho opravu.

9

Na Stanley Cup sa zabudlo


V roku 1924 hokejisti Montrealu Canadiens dostali cestou na oslavu defekt a aby sa dostali k rezerve, museli z kufra vybrať Stanley Cup. Defekt opravili a prišli na miesto, keď zistili, že im čosi chýba. Najcennejšiu hokejovú trofej nechali na kraji cesty. Keď prišli na miesto, našli ho tam, ale už pod malou pokrývkou snehu. Podobný kúsok sa podaril aj Montrealu Wanderers ešte v roku 1907. Tí ho zabudli v ateliéri fotografa. Pokiaľ na to prišli, fotografova matka ho už stihla použiť ako kvetináč a nasadiť v ňom kvietky.
V roku 2010 ho ako batožinu stratili pred 6 rokmi na ceste z New Jersey do Vancouveru. Našli ho až pracovníci leteckej spoločnosti Air Canada.

10

Stanley Cup navštívil rôzne miesta


Počas svoje éry určite navštívil najrôznejšie miesta, no jedným z najzvláštnejších je určite striptízový bar. To sa poradilo Markovi Messierovi a dokonca dvakrát. V roku 1987 ho vzal do podniku s názvom Forum Inn v Edmontone a keď sa mu triumf podarilo zopakovať v roku 1994, so spoluhráčmi ho vzal do baru Scores na Manhattane.
V roku 2007 sa ocitol vo vojnovom Afganistane. V tábore v Kandahare v bojovej zóne si devätnásť bývalých hráčov zmeralo sily v hokejbale s kanadskými vojakmi na betóne.

autor: Peter Krivák

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.