1
Aljaška je najsevernejším, najzápadnejším a zároveň najvýchodnejším štátom v USA.
Z geografického hľadiska to znie ako niečo nemožné, avšak neobývaný ostrov Semisopochnoi leží práve západne od medzinárodnej dátumovej hranice a technicky to znamená, že je najvýchodnejším bodom Spojených štátov.
2
Na územie afrického kontinentu by sa pohodlne zmestila väčšina územia USA, India a Čína.
Vďaka Mercatorovej projekcii sa na mape javia kontinenty južnej pologule menšie ako v skutočnosti sú. Afrika je obrovská, keďže je fakticky druhým najväčším kontinentom Zeme.
3
Rozloha Ázie je väčšia ako veľkosť povrchu Mesiaca.
S veľkosťou povrchu 37,8 miliónov km2 sa dá Mesiac považovať za naozaj veľké teleso, avšak Ázia mu veľkosťou svojho povrchu slušne konkuruje. Rozloha najväčšieho kontinentu Zeme je 44,6 miliónov km2.
4
Okolo 90% svetovej populácie žije na severnej pologuli.
K tomuto faktu prispievajú mestá s výrazne vyšším počtom obyvateľov ako napríklad Tokio či New York, ktoré ležia severne od rovníka.
5
Predstavte si, že v oblasti vyznačenej krúžkom žije viac ľudí než vo zvyšnej časti Zeme.
6
Najväčšou púšťou na Zemi nie je Sahara, ale Antarktída.
Púšť je charakterizovaná množstvom zrážok danej oblasti, nie zrnkami piesku či počtom tiav. Priemerný ročný úhrn zrážok Antarktídy s rozlohou 14 miliónov km2 je iba 200 mm.
7
Najvyšším vrchom Zeme je sopka Mauna Kea.
S nadmorskou výškou 8848 metrov je Mount Everest nepochybne najvyšší vrch Zeme nad hladinou mora, avšak bazaltový štítový vulkán Mauna Kea na Havaji dosahuje celkovú výšku 10210 metrov ak berieme do úvahy základňu, ktorá sa nachádza 5 000 metrov pod hladinou mora.
8
Územie Ruska zaberá 11 časových pásiem.
Rusko ako najrozľahlejší štát musí mať zákonite viacero časových pásiem. Na 11 pásiem ako ich vidíme na mape je rozdelené len od roku 2014. Možno vás prekvapí fakt, že do 12 časových pásiem zasahuje územie Francúzska, a teda mu patrí prvenstvo, za ktoré vďačí svojim zámorským teritóriám.
9
Na Novom Zélande sa nachádza miesto s najdlhším geografickým názvom.
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Nie je to len náhodné „postláčanie písmen“ na klávesnici, ale skutočný názov vrchu na Novom Zélande, ktorý má dokonca význam v jazyku pôvodných obyvateľov- Maorov. Obsahuje až neuveriteľných 85 znakov.
10
Istanbul je jediným mestom na svete, ktoré leží zároveň na dvoch svetadieloch.
Európsku a ázijskú časť oddeľuje jedine úžina Bospor. Pri Istanbule je Bospor preklenutý troma mostami – Bosporský most, Most sultána Mehmeta Fatiha a Most sultána Selima I. Hrozného.
11
Fínsko a Severnú Kóreu delí od seba len jeden štát.
Je ním Rusko, ktoré zdieľa so Severnou Kóreou 17 km pozemnú hranicu a cez územie Ruska sme len „na skok“ do Fínska.
12
Rím sa nachádza severnejšie ako New York.
Zemepisná šírka Ríma je 41°54′ a New Yorku 40°40′. Svet vyzerá dosť odlišne než sa na mape zdá, však?
zdroj: buzzfeed.com