Cernobyl pripyat
História, Jednohubky

20 vecí, čo ste nevedeli o Černobyle

26. apríla 1986 svetom otriasla jedna z najväčších katastrof v moderných dejinách. V tento deň totiž vybuchla jadrová elektráreň blízko ukrajinského mesta Pripjať. Jej názov bol ČERNOBYĽ.

1. Černobyľská katastrofa má v rebríčku INES úroveň 7. Vďaka tomu je tento incident považovaný za najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách ľudstva.

POUČNÁ POZNÁMKA: Medzinárodná škála pre nukleárne udalosti (INES) je rebríček, ktorý škálovacou technikou určuje silu nukleárneho incidentu. Tento rebríček je označený stupňami 1-7, pričom stupeň 7 je najničivejší. Podľa INES-u je najväčšou nukleárnou katastrofou v dejinách ľudstva Černobyľská havária z roku 1986.

2. Radiácia uvoľnená katastrofou bola najmenej 100-krát vyššia než radiácia uvoľnená v Nagasaki a Hirošime.

3. 800 000 mužov riskovalo svoje životy vystavením sa radiácii. Umrelo 25 000 a zakázanou oblasťou sa stalo 70 000 árov územia.

4. ⇑⇑⇑ 20 % z týchto úmrtí bolo spôsobených samovraždami.

5. Podľa skupiny Greenpeace spôsobil Černobyľ 93 000 úmrtí následkom rakoviny.

6. Niektorí ľudia sa vrátili do postihnutej oblasti len preto, aby mohli čerpať vládne odškodnenia.

7. Existujú plány, ako využiť priestor v bezprostrednom okolí reaktora. Jedná sa napriklad o likvidáciu rádioaktívneho odpadu, či rozvoj chránených krajinných oblastí.

8. V oblastiach kontaminovaných rádioaktívnym odpadom žije viac než 5 miliónov ľudí.

9. Región sa stal jednou z najunikátnejších prírodných rezervácií na svete. Najviac sa tu darí vlkom, jeleňom, bobrom či orlom.

10. Každá zrekonštruovaná budova v okolí Černobyľu je dnes označená veľkým nápisom s menom pôvodného vlastníka.

11. V bezprostrednej blízkosti Černobyľu sa nachádza tzv. Červený les. Ide o oblasť lesov silne postihnutú radiáciou. Táto oblasť nadobudla jasne hrdzavú farbu.

12. Vďaka dažďom sa pozostatky radiácie dostali až do Írska.

13. Mnoho lekárov v Sovietskom Zväze ale aj západnej Európe odporúčalo tehotným ženám podstúpiť potrat, aby sa tak zabránilo fyzickým vadám dieťaťa. Robili tak aj pokiaľ žena podľa testov nebola vystavená rizikovej úrovni radiácie.

14. Miera úmrtí následkom rakoviny spôsobenej uniknutou radiáciou je prekvapivo niekoľkonásobne nižšia než sa očakávalo.

15. Až 70 % kontaminovaných zložiek sa vďaka vzdušným prúdom dostalo do Bieloruska, nie na Ukrajinu či do Ruska.

16. Podľa americkej komisie pre reguláciu inštitúcií pracujúcich v rádioaktívnych podmienkach (U.S. NRC) umrelo 28 pracovníkov elektrárne až 4 mesiace po nehode, pričom boli bezprostredne vystavení smrteľnej úrovni rádioaktivity.

17. Pre rádioaktívny odpad bola blízko elektrárne vystavaná budova, plniaca funkciu obrieho sarkofágu. Do tejto budovy bolo umiestnených až 97 % odpadu. Bol postavený aby zakryl reaktor a zabránil šíreniu radioaktívneho materiálu a vplyvu poveternostných podmienok).

18. V samotnom vnútri reaktora sa nachádza asi 200 ton rádioaktívneho odpadu.

19. Posledný reaktor elektrárne bol vyradený z prevádzky až v roku 2000.

20. Černobyľská havária je známa ako najzávažnejší jadrový incident histórie.

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: List25.com

Zdroj multimediálnych súborov: rt.com [1], mytravelaffairs.com [2, 4], ratical.org [3], constantinealexander.net [5], veooz.com [6], spiegel.de [7], irishexaminer.com [8], nationalgeographic.com [9], thepinkmoustache.net [10], nuclearflower.com [11], beforeitsnews.com [12], wikimedia.org [13, 14, 16], ruseducation.in [15], flickr.com [17], en.wikipedia.org [18, 19, Úvod], theatlantic.com [20]

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Jazyková korekcia: David Bolek

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.