Tento rok bude o jednu sekundu dlhší, než roky predchádzajúce. Vedci oznámili, že nám pridajú ďalšiu sekundu 30. júna v čase 23:59:59 UTC.
Pre naše hodiny to bude teda čas 23:59:60. Všetko je to preto, že Zem sa pohybuje trochu pomalšie, než naše super presné atómové hodiny a synchronizácia je veľmi dôležitá. V skutočnosti, zatiaľ čo atómový čas je konštantný, rotácia Zeme sa spomaľuje zhruba 2/1000 sekundy každý deň.
Spomínaný deň bude mať presne 86 401 sekúnd.
Rozhodnutie vychádza od vedcov so sídlom v Paríži, ktorí skúmajú rotáciu Zeme a referenčné systémy.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o významnú udalosť. No opak je pravdou. Od roku 1972 sa takzvaná „skoková sekunda“ (Leap second) uskutočnila už 26 krát. Naposledy v roku 2012. Vtedy sa zapísala do histórie tým, že vyradila veľa programov na správu napríklad webových stránok.
Stalo sa tak kvôli Network Time Protocol, ktorý počítače používajú na synchronizáciu so svetovými atómovými hodinami. Keď tento protokol vidí rovnakú sekundu predpokladá, že sa niečo pokazilo a nasleduje zmätok.
Takéto zásahy sú sprevádzané aj obavami, že príliš veľa prestupných sekúnd by mohlo navždy zničiť Greenwichský hlavný čas (GMT). Aj po istých pochybnostiach sa skokové sekundy osvedčili a vedecká obec o ich zrušení neuvažuje, pretože presná synchronizácia času a rotácie Zeme je dôležitejšia než zmätok a narušenie.
Ak ste boli pozorný tak ste si mohli všimnúť, že na začiatku článku sme napísali čas s koncovkou UTC a na konci sme písali o GMT. Tak ako to vlastne je? GMT je časové pásmo a UTC nieje časové pásmo ale štandard, ktorý je základom pre civilné časy a časové pásma po celom svete. To znamená, že žiadna krajina alebo územie oficiálne nepoužíva UTC ako miestny čas.
Skutočnou otázkou však ostáva, čo budete so sekundou navyše robiť vy? …