obrázok chýba
pixabay.com
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

4 veci, ktoré sme sa naučili ešte pred narodením

Je úplne prirodzené, že ako dospelí jedinci, dokonca aj ako deti, si nespomíname na nič, čo sme zažívali ešte pred samotným narodením. V čase, keď sa naša existencia obmedzovala ešte len na náš vývoj v matkinej maternici, sme však už boli schopní prostredníctvom našich zmyslov cítiť, počuť a vnímať to, čo sa okolo nás dialo. I napriek skutočnosti, že si to nemôžeme za žiadnych okolností pamätať, toto obdobie sa stálo akýmsi primárnym základom pre náš budúci vývoj.

Ak ste však zástancom názoru, že človek prichádza na tento svet bez akýchkoľvek znalostí a vedomostí, musíme vás vyviesť z omylu. Prinášame vám 4 veci, ktorým sa učíme v matkinom brušku ešte pred narodením:

1

Poznávame tón hlasu ľudí v našom okolí

Je pochopiteľné, že najdokonalejšie poznáme tón hlasu našej matky, nakoľko ona je tá, ktorá je vždy v našej blízkosti a najčastejšie sa nám prihovára. Jej hlas, ktorý vnímame zvnútra, je pre nás navyše veľmi upokojujúci a dokáže nám poskytnúť pocit bezpečia a ochrany.
Práve z tohto prostého dôvodu sa budúcim mamičkám odporúča prihovárať sa svojmu dieťaťu, aj keď sa ešte nachádza v jej brušku. V skutočnosti, aj vy ste sa určite stali svedkami takejto situácie v určitom bode svojho života, nakoľko pre veľa mamičiek je táto činnosť úplne prirodzená bez toho, aby si vlastne uvedomovali jej pozitívne účinky. Týmto spôsobom sa postupne začínajú vytvárať základy pre silné emocionálne puto medzi matkou a dieťaťom.

2

Načúvame zvukom, ktoré nás obklopujú

Nielenže dokážeme rozpoznať hlas našej matky a ostatných ľudí, ale aj načúvať a učiť sa zvukom, ktoré nás obklopujú. Vďaka tejto schopnosti môžeme vnímať tóny hudby, ktorú počúva naše okolie, dokonca aj seriály alebo filmy, ktoré práve bežia v televízii.
Nie je preto nezvyčajné, ak sa vám novorodenca podarí ukľudniť pustením určitého druhu hudby alebo zvuku z televízie, ktorý ho zaujme. Hoci sa nám to môže zdať zvláštne, v rámci maternice si dieťa dokáže prispôsobiť určité zvuky tak, aby mu zneli ako niečo úplne prirodzené. Z toho dôvodu je pre neho následne potešujúce, pokiaľ ich neskôr opäť začuje.

Foto: pixabay.com

3

Poznáme vôňu našej matky

Keďže novorodenci dokážu rozpoznať vôňu vlastnej matky, uprednostňujú vo svojom okolí veci, ktoré sa spájajú s jej vôňou. Predpokladám, že väčšina z vás už zažila situáciu, kedy sa dieťa rozplakalo v prítomnosti pre neho cudzieho človeka, ktorý si ho chcel podržať, nakoľko nedokázalo identifikovať jeho vôňu.
Zaujímavé je aj to, že vôňa je veľmi úzko spätá s chuťou. A tak sa bábätká už v brušku učia tomu, ktoré veci môžu bezpečne jesť. Budúca mamička sa už počas tehotenstva snaží jesť tak, aby to negatívne neovplyvnilo jej dieťa. To potom uprednostňuje chute tých jedál, ktoré jeho matka konzumovala.

4

Dotyk je tiež veľmi dôležitý

Hladkáte si brucho počas tehotenstva? Prihovárate sa svojmu bábätku ešte pred narodením? Tieto činnosti predurčujú vaše dieťa k tomu, že po narodení bude mať vo všeobecnosti blížší vzťah k pohladeniu a láske, ktoré sa mu dostanú od okolia.
Túto teóriu potvrdila aj nedávna štúdia, ktorú publikoval vedecký časopis Plos One. Podľa nej, bábätká reagovali na pohladenie od svojej matky dotykom ich hrudníka podobne, ako to robí ona. Prostredníctvom výskumu bolo zistené, že týmto spôsobom sa pokúšajú nadviazať komunikáciu so svojou matkou.

Foto: pixabay.com

Je úžasné zamyslieť sa niekedy nad tým, ako si dokážeme ešte pred narodením osvojiť hudbu, hlasy, alebo rôzne významné okolnosti, a neskôr, v rámci svojho postupného rastu, ich vnímať podvedome ako niečo pre nás úplne prirodzené. Spojenie, ktoré sa vytvára medzi matkou a jej dieťaťom ešte pred narodením, je niečo veľmi špeciálne, čo sa nedá zničiť a možno ani poriadne pochopiť.

Každý z nás môže mať na tieto skutočnosti úplne odlišný názor. Je pochopiteľné, že deti sa nerodia vzdelané, avšak pomocou svojich zmyslov dokážu zistiť, kde sa môžu cítiť naozaj bezpečne a naučiť sa dôverovať matke a ľuďom vo svojom okolí.

zdroj: exploringyourmind.com

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.