Peniaze, ktoré niektorí ľudia nezarobia za celý život, sú iní ľudia ochotní dať za auto, obraz, šperk alebo kus nábytku. Nič pre nich nie je drahé a my môžeme iba obdivovať krásu niektorých kúskov alebo nad nimi krútiť hlavou, ako je možné, že za to niekto bol ochotný dať toľké peniaze.
V niekoľkých častiach vám prinesieme tie najdrahšie predmety vo svojich kategóriach. Už sme tu mali prvú časť (TU), druhú časť (TU), tretiu časť (TU) a tiež predposlednú časť (TU). Dnes si môžete užiť posledných 10 najdrahších vecí na svete vo svojich kategóriach.
41
Najdrahšia kartička (nie športová):
Kartička Alpha Black Lotus z roku 1993 (Hra Magic: The Gathering)
img: via geek.com
Cena: $27 302
Karta „Black Lotus“ je súčasť „Silnej deviatky“ („Power Nine“) – deviatich najsilnejších kariet vytlačených v skorých začiatkoch hry Magic: The Gathering. Tieto karty boli vytlačené pre sady Alpha, Beta a Unlimited. V Alpha sade je táto karta najcennejšia, keďže sa jej vytlačilo iba 1100 kusov (v Beta to bolo 3300). Kvôli jej vzácnosti, Black Lotus bol zakázaný na všetkých oficiálnych turnajoch okrem Vintage. Karta bola predaná na eBay v roku 2013 za 27 302 dolárov.
img: via kickassfacts.com
Avšak, tento rekord nemusí vydržať dlho. Najvzácnejšia Pokémon karta, ktorá existuje dosiahla v minulosti cenu veľmi blízku k Lotusu. Karta Pikachu bola vytlačená iba jeden rok po zahájení franchisingu a pôvodne bola určená ako odmena pre fanúšikov. Na svete existuje iba 6 exemplárov, z ktorých dve vlastní prominentný obchodník s kartami Scot Pratte. Tne uviedol, že dostal ponuky aj na 50 000 dolárov za jednu kartu. Zatiaľ všetky odmietol, a preto rekord za najdrahšiu kartu drží k dnešnému dňu stále drží Black Lotus.
42
Najdrahší komiks
Prvé vydanie Action Comics
img: 929nin.com
Cena: $3 207 852
Tento výtlačok z roku 1938 nielenže prvýkrát predstavil Supermana, Clarka Kenta a Lois Lane, ale tiež začal celý žáner superhrdinov. Je považovaný za Svätý Grál komiksov, pričom tento konkrétny výtlačok je najzachovalejšia kópia s dokonalými bielymi stranami. Na začiatku bol prijatý iba ako výplňový materiál po tom, čo ho odmietlo iných 17 vydavateľov. Supermanove prvé dobrodružstvá boli tak zaujaté akciou, že tvorcovia Jerry Siegel a Joe Schuster vydali iba pol strany o pozadí príbehu tohto superhrdinu. Originálna kópia Action Comics #1, ktorá pôvodne stála 10 centov a predstavila Zemi Supermana sa stala najdrahším komiksom na svete v roku 2014 keď sa vydražila za vyše 3,2 milióna dolárov na eBay. Iba dve hodiny po tom, čo bola otvorená akcia, sa cena z pôvodných 0,99 dolára vyšplhala na 1,5 milióna. Žiadna iná kópia nebola ohodnotená vyššie než tento kúsok (ešte jeden má rovnaký počet bodov – 9,0), pričom na svete ostáva iba 50 kópií. Multimiliónová transakcia predbehla iný Action Comics #1, ktorý predtým vlastnil Nicolas Cage, ktorý ho predal za 2,16 milióna dolárov. Taktiež si udržiava pevný náskok pred druhým miestom, na ktorom sa nachádza Detective Comics #27, ktorý sa predal za 2,2 milióna dolárov (obsahuje debut Batmana z roku 1939).
43
Najdrahšia nahrávka:
„Double Fantasy“ od Johna Lennona a Yoko Ono
img: via madameexcuse.bandcamp.com
Cena: $400 000
Lennonov ikonický album Double Fantasy bol vydaný v roku 1980. Spolupracoval na ňom s bývalými členmi Beatles a jeho ženou Yoko Ono. Táto konkrétna kópia jeho albumu bola podpísaná Lennonom 8. decembra pre Marka Davida Chapmana, ktorý sa o 5 hodín neskôr vrátil a zabil bývalého člena Beatles. Údržbár Philip Michael našiel album vonku neďaleko apartmánu na Manhattane, kde Lennonov vrah len pred malou chvíľou zabil legendárneho speváka. Philip odovzdal album polícii, ale tá mu ho po vyšetrení Lennonovej vraždy vrátila. Nahrávka samotná bola vydaná iba tri týždne pred koncom Lennonovho života. Aj napriek slabým počiatočným recenziám a nízkym predajom, tragédia spojená so spevákom nakoniec zdvihla nákupnú vlnu. Album vyhral cenu Grammy za album roka 1981. Originál nahrávka skupiny The Quarrymen, ktorá sa neskôr stala The Beatles, bola ocenená na vyššiu čiastku. Avšak, túto unikátnu platňu má vo vlastníctve Paul McCartney a nepredpokladá sa, že by ju niekedy chcel predať.
44
Najdrahšia krátka guľová zbraň alebo set:
Dvojica zbraní Mounted „Saddle“ Pistols, ktoré vlastnil George Washington
img: m.shareonion.com
Cena: $1 986 00
Táto dvojica pištolí, označená Jacob Walster, patrila prezidentovi Georgeovi Washingtonovi počas americkej vojny za nezávislosť. Mladý markíz de Lafayette ich kúpil v Európe a neskôr doviezol do Ameriky, kde dobrovoľne bojoval vo vojne. Počas americkej revolúcie, Lafayette ukázal zbrane Washingtonovi, ktorý si ho neskôr adoptoval ako syna. Verí sa, že Washington zbrane opatroval vo Valley Forge, Monmouth, Yorktown a počas Whiskey Rebellion kedy bol prezidentom. Opatroval pištole až do jeho smrti v roku 1799. Zbrane neskôr dostal generál Andrew Jackson, ktorý ich volal „posvätné a sväté relikvie“ a cenil si ich počas celého svojho prezidentovania a nakoniec ich odkázal rodine Lafayetteho. Zbrane boli zakúpené nadáciou Richard King Mellon Foundation na pamiatku 250. výročia francúzskej a indiánskej vojny.
img: rustoria.ru
Najvyššia cena, ktorú kedy kto zaplatil za samostatnú pištoľ je $977 500. Išlo o veľmi vzácnu slonovinovú Texas (Holster Model No. 5) Petarson Revolver. Najznámejší existujúci revolver Samuela Colta.
45
Najdrahšia dlhá guľová zbraň:
Fox Co. Double Barrel Shotgun, ktorú vlastnil Theodore Roosevelt
img: bonvivan.sk
Cena: $862 500
Jedna z častých chýb o Theodorovi Rooseveltovi je, že bol zamilovaný do lovu. V skutočnosti bol úplný fanatik. Kvôli lovu by sa pokojne aj vzdal svojho prezidentského postu. Nežartujem. Roosevelt sa raz vydal na ročnú expedíciu do Afriky v marci 1909 – rovnaký mesiac kedy opustil Biely dom. Počas trinástich mesiacov, Teddyho partia zabila a odchytila dokopy zhruba 11 400 zvierat od hmyzu, cez slony, až po 6 vzácnych bielych nosorožcov. Všetko pre vystavenie v amerických múzeách. Rooseveltova epická exkurzia bola len o zabíjaní vzácnych zvierat v mene vedy a histórie – čo môže byť morálne veľmi otázne. Zbraň vyobrazená vyššie bola súčasťou tejto misie. The Fox Gun Company vyrobila tento kúsok špeciálne pre Rooseveltovu exkurziu do Safari hneď ako skončil svoje prezidentské obdobie. Američanmi najobľúbenejší prezident o tejto zbrani povedal: „Je to najkrajšia zbraň akú som kedy videl.“ Zbraň bola vydražená v roku 2010 v aukcii zbraní v aukčnom dome Julia Inc. za 862 500 dolárov. Čistiace utierky, ktoré sú v skutočnosti Rooseveltove roztrhnuté pyžamo tiež pridalo na cene.
46
Najdrahšia sečná zbraň:
Šabla Marengo Cavalry, ktorú vlastnil Napoleon Bonaparte
img: via kickassfacts.com
Cena: $6 500 000
Najdrahšia starožitná zbraň, ktorá bola kedy predaná v aukcii je pozlátený meč, ktorý používal Napoleon Bonaparte približne pred 200 rokmi. Meč dlhý 81 cm bol vzdražený v aukčnom dome Osenat v Fontainebleau vo Francúzsku v roku 2007 za 4,8 milióna eur. Napoleon používal meč v bitke pri Marengu v roku 1800 aby prevzal kontrolu nad severným Talianskom z Rakúska. Prevrat mu zrovna zobral z moci, a tak použil svoje víťazstvo v Marengo aby upevnil svoje postavenie vo Francúzsku – čo robí meč ešte hodnotnejší. Napoleon sa korunoval cisárom v roku 1804. Napoleon bol tak ohromený mečmi, ktoré používali Mamelukovia (elitní vojaci) v Egypte, že si po jeho návrate do Francúzska jeden objednal. Neskôr si všimol, že zakrivenie ostria výrazne zľahčuje uťatie hlavy. Nezhody v Bonaparteho rodine boli dôvodom, prečo sa dostal do aukcie, i keď časť rodiny ho nechcela predať. Meč bol vyhlásený za národný poklad v roku 1978 a aj keď môže byť predaný súkromnému vlastníkovi, musí mať adresu vo Francúzsku a tiež držať meč minimálne 6 mesiacov v roku vo Francúzsku.
47
Najdrahší Disney upomienkový predmet:
Negatív filmu „The Band Concert“
img: via artnectar.com
Cena: $420 000
Najdrahší Disney zberateľský predmet, ktorý bol kedy predaný je celuloid k filmu predstavujúcemu Mickey Mousa. Celuloid je z krátkej animácie s názvom „The Band Concert“ z roku 1935. Ide o prvý film, ktorý mal za účel predstaviť divákom pôvabného hlodavca vo farbách. Dej filmu sleduje Mickeyho, ktorý sa snaží viesť svoju kapelu v stvárnení „The William Tell Overture“ („Predohra Williama Tella“). Spoločne sa však stretávajú s mnohými prekážkami, ako včelou, búrkou a predajným stánkom pukancov a limonády Káčera Donalda. Skutočná hodnota celuloidu je ukrytá v tom, že sa jedná o jediný exemplár, ktorý zobrazuje celú kapelu hrajúcu spoločne. Film bol predaný v roku 1999 v súkromnom predaji.
48
Najdrahšia starožitnosť:
Soška levice Guennol
img: via m.shareonion.com
Cena: $57 161 000
Drobná vo veľkosti, ale monumentálná v koncepcii. „The Guennol Lioness“ je elamskeho (WIKI) pôvodu. Predpokladá sa, že soška bola vyrobená v roku 3000 – 2800 pred naším letopočtom – v rovnakom období, kedy bol vynájdený systém písania, koleso a kedy sa začali v oblasti Mezopotámie rozširovať mestá. Soška vyobrazuje stojacu levicu hladiacu cez jej ľavé rameno, pričom jej laby sú zovreté pred jej svalnatou hruďou. Odborníci sa domnievajú, že levica bola používaná na odvrátenie zla a je veľmi pravdepodobné, že bola vo vlastníctve osoby s vysokým spoločenským postavením. Je tiež potrebné poznamenať, že veľa starovekých božstiev blízkeho východu bolo zobrazených ako postavy zvierat aj ľudských vlastností. Soška bola objavená v roku 1948 Alastair Bradley Martinom a jeho ženou Edith. Levica bola vystavená v Brooklunskom múzeu umenia takmer 60 rokov až do jej predaja.
49
Najdrahšie zviera:
Fusaichi Pegasus – plnokrvný závodný kôň
img: via amazingmillionfacts.com
Cena: $60 000 000 – $70 000 000
Aj keď vzácne zvieratá predané nezákonne môžu vyniesť oveľa viac, najdrahším legálne predaným zvieraťom je Fusaichi Pegasus. Najdrahší kôň na svete bol pretekársky kôň, ktorý vyhral Kentucky Derby v roku 2000 a ukončil svoju závodnú kariéru s deviatimi štartmi. Z nich bolo 6 výhier a 2 prehry. Počas svojej kariéry vyhral dokopy takmer 2 milióny dolárov. Potom, čo odišiel do „dôchodku“, stal sa najvyhľadávanejší kôň pre chov a zosadil tak 17-ročné kraľovanie Shareefa Dancera. Stal sa najdrahším v roku 2000, kedy ho írsky chovateľ Coolmore Stud kúpil za odhadovanú cenu 60-70 miliónov dolárov. Spočiatku, suma za pripustenie bola stanovená na 150 tisíc dolárov. Avšak, po neuspokojivej kariére ako chovný kôň, Fusaichi Pegasus teraz žije v Kentucky s poplatkom za pripustenie 7000 dolárov. Ide teda o najdrahšieho a zrejme aj najmenej výhodného koňa na svete.
50
Najdrahšia mačka:
Cato – bengálska mačka
img: ellelur.com
Cena: $41 435
Najdrahšia konvenčná mačka (s výnimkou veľkých mačkovitých šeliem) bol Cato, druhá generácia Bengálskych mačiek (výsledok kríženia medzi domácou mačkou a ázijskou leoparďou mačkou). Cato bol predaný Cindy Jackson od chovateľa Lorda z Bedfordshire C. Esmond Gaya v Anglicku v roku 1998. Nie je známe, či existuje nejaký životaschopný dôvod pre takúto cenu. Bengálske mačky sa zvyčajne predávajú za cenu 1000 – 4000 dolárov, ale Gay je známy pre predaje celebritnej klientele a tiež vyhlasuje, že používa neortodoxné šľachtiteľské metódy. Cato je známy, že nosí obojok z 18-karátového zlata a diamantov.
img: toplisttips.com
Možným kandidátom na titul je mačka Ashera – druh hybridnej mačky, ktorú uviedla na trh kontroverzná spoločnosť Lifestyle Pets. Hybridné mačacie plemeno bolo vraj výsledkom kríženia afrického servala, ázijskej leopardej mačky a mačky domácej. Pravdou však je – podľa testov DNA – že mačky Ashara sú obyčajné mačky plemena Savannah (kríženec servala a domácej mačky), ktoré boli kúpené od iného chovateľa a predávané s cenovkou 125 tisíc dolárov. Mačky plemena Savannah sú najväčšie domestikované mačacie plemeno a sú známe, že zo stoja dokážu vyskočiť do výšky 2,5 metra.