„Teraz nie, miláčik. Som online.“ Aj takto dnes môže prebiehať dialóg medzi mužom a ženou v posteli. Početné prieskumy totiž ukazujú, že pre veľa ľudí sú dôležitejšie iné veci ako sex. Ten by si niektorí odopreli skôr než jedlo, internet, mobil, počítač a televíziu.
Ak sa bude závislosť na moderných technológiách prehlbovať, ľudstvo možno raz vymrie. Podľa prieskumu spoločnosti Harris Interactive by totiž viac ľudí neprežilo bez svojho chytrého telefónu ako bez sexuálneho styku. Kým 80 percent Američanov by dalo prednosť celibátu, o niečo menej (74 percent) by sa dokázalo vzdať mobilu.
Avšak najdôležitejšie životnou položkou je jedlo, 70 percent Američanov si skrátka uvedomuje, že bez neho by naozaj neprežili. Na druhom mieste je pre mnohých nepostrádateľný ich osobný automobil, bez neho by nedokázalo žiť až 40 percent respondentov, hlavne muži. Pred milostnými hrami dostali prednosť ešte internet, mobil, počítač a televízia.
S mobilom v posteli
V ankete sa skoro tri štvrtiny opýtaných vyjadrili, že moderné technológie zvyšujú kvalitu ich života. Skoro polovica verí, že zlepšujú ich vzťahy s priateľmi a oživujú ich sociálny život. Necelá polovica potom využíva moderné technológie ako prostriedok úniku z hektického života a 40% opýtaných je presvedčených o tom, že ich tieto vymoženosti robia šťastnejšími.
Napriek tomu skoro 70% ľudí priznáva, že moderné komunikačné prostriedky človeka rozptyľujú a narúšajú medziľudské vzťahy. Partneri totiž koľkokrát venujú viac pozornosti svojim šikovným „hračkám“ než svojmu náprotivku. Každý desiaty Američan priznáva, že počas pohlavného styku občas odpovedá na telefonáty alebo smsky. Pribúda tiež ľudí, ktorí viac ako kedykoľvek predtým praktizujú sexting (rozosielanie textových správ, fotografií či videí so sexuálnym obsahom). Podľa štúdie spoločnosti McAfee štvrtina Britov plánuje pred tohtoročným sviatkom zamilovaných rozosielať sextovky.
Internet konkuruje nielen televíziu, ale aj sexu
Posadnutosť mobilnými telefónmi je novodobou závislosťou, pre ktorú sa už vžilo označenie „nomofóbia“. Prejavuje sa strachom zo straty signálu, krádeže mobilu alebo z vybitia baterky. Jedným z príznakov nomofóbie je trebars to, že jeho užívatelia nedokážu telefón vypnúť a stále majú nutkanie ho kontrolovať. Podľa odhadov je na mobile závislý každý druhý Slovák.
Vlaňajší prieskum Vodafonu ukázal, že viac ako dve tretiny všetkých užívateľov smartphonov disponujú dátovým pripojením a až 60% ľudí si svoj život bez mobilu pripojeného k internetu už ani nedokáže predstaviť. Muži, ktorí využívajú internet viac, sa najčastejšie pripájajú k informačným serverom, zatiaľ čo ženy častejšie navštevujú sociálne siete, hlavne Facebook.
Čím ďalej viac ľudí si dokáže svoj život predstaviť bez televízie, ale len preto, že si dnes veľa vecí môžu nájsť na internete. Podľa jednej ankety, skoro polovica Čechov priznáva, že pri počítači vo voľnom čase vysedáva tri až päť hodín. Nie je potom ťažké spočítať, že na posteľové hrátky už im veľa času nezostáva.
Bez čoho sa nezaobídu Američania
Jedlo 73%, Auto 42%, Internet 28%, Mobil 26%, Počítač 24%, Televízia 23%, Sex 20%, Sat-net 8%, Sociálne siete 7%, Tablet 6%
Foto: igihe.com .src