Náš svet je plný možností, najčastejším problémom je však asi to, že na ne nemáme čas…
Keby mal deň 30 hodín, týždeň o deň navyše,… takéto slová počúvame z každej strany. No čas v skutočnosti máme, ide iba o to, ako ho využívame.
Spíšte si všetko, čo potrebujete spraviť, aby ste na to nezabudli.
Naplánujte si deň tak, aby vám nič neuniklo, keď presne viete, čo musíte urobiť, nebudete strácať čas zbytočnosťami.
Využite svoj „mŕtvy čas“ rozumne
Takzvaný „mŕtvy čas“ je doba medzi vašimi povinnosťami: cestovanie vlakom, státie v radoch, čakanie na kamarátov, atď. Nestrácajte tento čas tým, že pozeráte do vášho smartphonu. Namiesto toho využite tento čas napríklad na čítanie zaujímavej knihy, učenie nového jazyka, …
Nestrácajte čas pozeraním reklám, radšej si pozrite film online
img: © Bright, Kauffman & Crane Productions
V súčasnej dobe zaberajú reklamy v televízii toľko času, že akýkoľvek televízny program trvá cca jeden a pol- krát dlhšie. Ak si chcete pozrieť dobrý film, požičajte si ho alebo pozrite online. Ak tak urobíte, strávite pred TV či notebookom menej času a potom sa môžete venovať niečomu užitočnejšiemu.
Zapíšte si všetko, čo robíte
Vykonajte malý experiment: skúste si asi dva dni zapisovať všetko to, čo robíte a ako dlho vám to trvá. Podrobný popis vášho každodenného života vám pomôže pochopiť, kde strácate drahocenný čas. Pravdepodobne budete prekvapení, koľko času strávite vecami, ktoré sú zbytočné.
Rozdeľte úlohy
Prejdite si zoznam svojich denných domácich prác a rozdeľte si ich s ostatnými členmi rodiny. Váš manžel/ka určite zvládne vyhodiť odpadky, a vaše deti môžu povysávať alebo umyť podlahu.
Nebuďte leniví robiť krátke upratovacie práce počas dňa
Niektoré úlohy netrvajú dlhšie ako 15 minút. Napríklad utrite prach zo skrinky, polejte kvety, umyte riad a podobne. Takéto malé činnosti pomôžu vybudovať vašu schopnosť venovať sa viacerým veciam počas dňa a nezabúdať ani na menej dôležité aktivity.
Radšej si pravidelne oddýchnite, ako by ste mali byť celý deň unavení
Ideálny spôsob odpočinku je vraj po každých 50 minútach práce venovať 10 minút oddychu. Ak však nie je možné, aby ste niečo podobné robili, po práci si na chvíľu pospite a nezačínajte s ďalšou aktivitou. Mali by ste sa nejako reštartovať.