Ďalšia séria mýtov, ktorá vás opäť presvedčí o tom, že netreba veriť všetkému. V tomto prípade vás to môže zachrániť. Ako sa správame v situáciach, kedy môže ísť doslova o život?
Ak vás pohryzne had, jed musíte vysať z rany.
PRAVDA: Najdôležitejšie je dostať sa čo najskôr do nemocnice.
Jed sa do krvného obehu dostane veľmi rýchlo, takže snaha o jeho vysanie je neefektívna. Navyše, týmto spôsobom sa jed môže dostať do úst a otráviť aj druhú osobu. Najlepším spôsobom je zostať v pokoji, piť veľa tekutín a dostať sa čo najrýchlejšie do nemocnice.
Ak sa stratíte v lese, musíte čo najskôr nájsť nejaké jedlo.
PRAVDA: Prioritou číslo jeden je nájsť zdroj vody a úkryt.
Možno ste počuli, že v takýchto prípadoch treba ako prvé hľadať jedlo. To nie je tak úplne pravda. Zdravý človek vydrží bez jedla až do 6 týždňov. Dôležitejšie je nájsť vodu a vybudovať si nejaký úkryt, ktorý vás ochráni aj pred extrémnymi podmienkami počasia.
Prístrešok vás ochráni pred chladom aj zlým počasím.
PRAVDA: Dobre vás ochráni len vtedy, ak si dáte aj niečo po seba, aby vám nebola zima od chladnej zeme.
Medzi vaším telom a zemou musí niečo byť, nestačí len prístrešok nad hlavou. Od zeme vám totiž bude zima skôr ako od chladného počasia.
Tekutina z kaktusu zahasí váš smäd.
PRAVDA: Len špecifický druh vám dopraje bezpečnú tekutinu na pitie. Tú môžete dostať v prípade núdze aj z kaktusu pod názvom opuncia. Zvyšok týchto rastlín vás môže otráviť a spôsobiť vám žalúdočné ťažkosti.
Ak natrafíte na medveďa, hrajte mŕtveho.
PRAVDA: Ak ho uvidíte, zastavte a pomaly kráčajte späť.
V týchto prípadoch sa potrebujete opatrne a pomaly vzdialiť. Dáte tak najavo, že mu naozaj nechcete zasiahnuť do teritória.
Ak niečo jedia zvieratá, môžete to jesť aj vy.
PRAVDA: Zjesť môžete len to, čo dokážete bez problémov identifikovať ako jedlé.
Mnohé plody, ktoré sú jedovaté pre ľudí môžu byť neškodné pre zvieratá. Musíte si byť skutočne istí tým, že to čo sa chystáte zjesť vám neuškodí.
Mach rastie na severnej strane stromu.
PRAVDA: Mach môže rásť na akejkoľvek strane stromu.
Ak sa náhodou stratíte v lese, na tento populárny mýtus sa neoplatí spoliehať. Mach totiž môže rásť hocijako, závisí to od podmienok okolitého prostredia.
Pri podchladení si musíte čo najskôr dopriať horúci kúpeľ.
PRAVDA: Zahrievať sa treba postupne, aby ste telu nepripravili nepríjemný šok.
Zahrievať podchladeného človeka treba opatrne, aby telo nezažilo šok. Najlepšie je to dekami a ukladaním fliaš s teplou vodou do podpazušia.
Pri útoku žraloka zasiahnite jeho nos.
PRAVDA: Oči a žiabre sú v skutočnosti oveľa zraniteľnejšie.
Možno ste už počuli, že v týchto extrémnych prípadoch treba žraloka zasiahnuť do nosa. Len veľmi málo ľudí to pod vodou skutočne dokáže. Medzi vás a zviera by ste v prvomrade mali dať nejaký objekt, napríklad potápaciu masku. Ak nie je nič po ruke, vystrašíte ho útokom na oči alebo žiabre.