Všetko, čo okolo seba vidíme, je len projekcia dvojrozmerného hologramu. Tak to dokazuje výskum rakúskych teoretických fyzikov.
V roku 1997 sa po prvýkrát objavila bizarná teória o tom, že vesmír nie je vesmír, ale iba gigantický hologram. Prišiel s ňou fyzik Juan Maldaceta. Juan preukazoval pravdivosť tejto teórie nedostatkami v matematických dôkazoch štandardného kozmologického systému. Mainstreamoví fyzici túto hypotézu ignorovali.
Rakúski fyzici však prišli s ďalším dôkazom, ktorý naznačuje, že Malcadeta mohol mať pravdu. Holografická teória vychádza z predstavy, že základom sveta je dvojrozmerná doska, ktorá má v sebe obsiahnuté všetky informácie o vesmíre. To, čo vidíme a vnímame okolo seba, je potom len hologramom, ktorý vychádza zo základnej matice.
Podľa Juana to naznačuje fakt, že keď sa v základných rovniciach vynechajú tri rozmery a nechajú sa len dva, nič zásadné sa nezmení. Táto teória sa však dala preukazovať iba vo zvláštnych teoretických a veľmi špecifických vesmíroch. Teraz ale vedci z Viedenskej technickej univerzity dokázali, že sa s Malcadetovými predstavami dá pracovať aj v našom vesmíre.
„Naše výpočty potvrdzujú, že holografický princíp sa dá realizovať aj v plochých vesmíroch,“ vysvetlil Max Riegler.