Pre mnohých z nás je pohľad na jasné hviezdy na nočnej oblohe lákavý, ale pozrieť si žiariace hviezdy priamo pod zemou je možné iba v jaskyni Waitomo na severnom ostrove Nového Zélandu.
Nie sú hviezdy ako hviezdy. V skutočnosti ide o svietiace červy, ktoré vytvárajú žiarivú oblohu. Tento endemický druh hmyzu (Arachnocampa Luminosa) má tú vlastnosť, že jeho larvy majú luminiscenčnú schopnosť, čo spôsobuje svetielkovanie.
Tento ojedinelý druh veľkosti našich komárov sa vyskytuje len v oblasti Nového Zélandu a správcovia jaskyne sa ho snažia chrániť pomocou špičkovej technológie, monitorujú kvalitu ovzdušia, teplotu, vlhkosť a množstvo CO2.
Červy prichytené na strope v tme vyžarujú modro-zelené svetlo, ktorým lákajú iný drobný lietajúci hmyz. Aby ho dokázali uloviť, spúšťajú dlhé lepkavé vlákna, na ktoré sa tento hmyz prilepí.
Prvý prieskum uskutočnil Tane Tinorau z domorodého kmeňa Maorov a anglický zememerač Fred Mace už v roku 1887. To, čo ich čakalo vo vnútri ani zďaleka neočakávali. Svietiace „hviezdy“ považovali za samo nebo na zemi. O dva roky neskôr, v roku 1889, sa Tane Tinorau a jeho manželka Hute rozhodli jaskyňu sprístupniť aj pre širokú verejnosť.