modre oci
Nezaradené

Zamestnávateľov prestáva zaujímať vysokoškolský diplom

Mnohí veľkí zamestnávatelia, napríklad vydavateľský dom Penguin alebo konzultačná spoločnosť EY, prestávajú brať vysokoškolské vzdelanie ako nutnosť. Študenti si tak v budúcnosti budú musieť spočítať, či sa im oplatí platiť školné.

Vaše akademické výsledky nie sú pre nás relevantné. Tak nejako si možno preložiť vyhlásenie PricewaterhouseCoopers. Pri výbere nových zamestnancov už nebudú prihliadať k ich výsledkom na vysokej škole. Pre prácu u Penguin dokonca už nepotrebujete ani diplom.

EY svoje rozhodnutie odôvodnil vyhlásením, že jeho vlastné testovanie je pre neho dostatočným indikátorom toho, či kandidát môže vo firme uspieť. Na túto tému vo firme prebiehal rok a pol dlhý test, ktorý na vzorke štyroch stoviek nových zamestnancov sledoval koreláciu medzi ich vzdelaním a pracovnými úspechmi.

„Akademické úspechy sa stále budú zohľadňovať, zostanú však súčasťou hodnotenia kandidáta ako celku, ich absencia už ale nebude prekážkou k možnému zamestnaniu,“ uviedla jedna z partneriek EY – Maggie Stilwellová.

7.-Absolventiimg: onlinereport.ro

Trochu defenzivnejším príkladom premeny prístupu zamestnávateľov k akademickým úspechom uchádzačov je najväčšia britská advokátska kancelária Clifford Chance, ktorá už takmer dva roky eliminuje zo svojich prijímacích pohovorov informácie o tom, ktorú univerzitu uchádzač absolvoval.

Fandia im aj akademici z trhu práce:

„V psychológii existuje veľa literatúry, ktorá preukazuje, že študijné a pracovné výsledky majú len veľmi nízku závislosť,“ konštatoval pre The Atlantic expert na pracovný trh Peter Cappelli, vyučujúci na Wharton School of the University of Pennsylvania. „Je v podstate prekvapujúce, ako často firmy stavia prijímacie kritériá na faktoroch, ktoré nemajú takmer žiadnu relevanciu.“

Firmy tak miesto hodnotenia záujemcov o zamestnanie podľa študijných výsledkov prichádzajú s vlastnými testami, ktoré im majú ukázať potenciál kandidáta. Veľkým zástancom tohto nového prístupu je technologický sektor. Predovšetkým v jeho liahni v Silicon Valley existuje viacero príkladov superúspěšných podnikateľov, ktorí na spočítanie počtu absolvovaných semestrov nepotrebujú ani prsty jednej ruky.

„Dobré vzdelanie a známky samozrejme kandidátovi neuškodia, na druhej strane je to prakticky bezcenné kritérium z hľadiska jeho možného úspechu,“ napísal pred nedávnom Laszlo Bock, viceprezident Googlu pre ľudské zdroje, s tým, že jeho firmu viac ako tituly a známky zaujíma spôsob, akým kandidát uvažuje. Čo vyhodnocuje sériou vlastných testov a jeho neočakávanými otázkami typu „koľko pingpongových loptičiek sa zmestí do Boeingu 747?„…

Vysokoškolský diplom prestáva byť podľa prieskumov poukážkou na pohodový život v minimálne strednej triede.

V Spojených štátoch je navyše výrazný trend freelancerov, ľudí na voľnej nohe, ktorí pracujú pre viac zamestnávateľov na jednotlivých projektoch. Experti to väčšinou vysvetľujú premenou trhu práce, kde snaha o šetrenie a postup moderných technológií zvyšuje tlak na celú skupiny zamestnancov.

.src

img: wikimedia.org

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.