obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

5 zakázaných miest, do ktorých sa bežný smrteľník nikdy nedostane

Práve to najpríťažlivejšie je často zakázané. Radi by sme nahliadli, no nemôžeme. Sú miesta, kam sa nedostanú ani tí najzvedavejší turisti. Pozornosť zvyšujú aj mnohé výstražné tabule či dokonca hliadky. Toto je 5 miest s obmedzeným alebo úplne nemožným prístupom. Izolované miesta a nepovolený vstup sú neskôr zdrojom mnohých teórií a špekulácií.

Svalbardská semenná banka

p03kpcnwimg: Daniel Sannum Lauten / AFP

Nóri ponúkajú riešenie apokalyptického scenára. Predstavte si, že svet naveky zmení katastrofa. Spustošená populácia, zdevastovaná infraštruktúra a zdroje jedla. V budúcnosti má pomôcť Svalbardská banka.

Umiestnená na nórskom súostroví Špicbergy, 1300 kilometrov od Severného pólu, je to najviac zabezpečená a chránená banka so semenami rastlín na svete. Otvorená bola vo februári roku 2008 a chráni plodiny Zeme pred globálnou katastrofou. 250 miliónov semien z celého sveta je zabalených v špeciálnych baleniach, aby ich chránili pred vlhkosťou. Banka má vzorky semien v prípade, že by v budúcnosti prišlo k ich strate z dôvodu nehôd alebo zlyhaní.

p03kpcwgimg: Ernesto Benavides / AFP

p03kpctc (1)img: Berit Roald / AFP

Vedci si vybrali Špicbergy, respektíve Svalbard predovšetkým kvôli tomu, že súostrovie nie je zasiahnuté tektonickou aktivitou a má zamrznutú pôdu, ktorá zabezpečuje ochranu semien. Špicbergy sú v tomto prípade tak bezpečné, že semená by mohli prežiť stovky až tisícky rokov. Je však jasné, že pokiaľ nie ste výskumník alebo pestovateľ rastlín máte vstup zakázaný.

Ostrov Ni´ihau

p03kpcdximg: wikipedia.org

p03kpcfmimg: wikipedia.org

Najmenej obývaný havajský ostrov sa môže zdať ako ideálne miesto na únik do trópov. V skutočnosti je ostrov v Tichom oceáne pre návštevníkov neprístupný.

Ostrov vyhnal outsiderov už v roku 1915. Život v izolácii je nezvyčajný. Na ostrove je približne 130 stálych obyvateľov, ktorí sú rodení Havajčania a neplatia nájomné, fungujú bez poriadnych ciest, telefónnych služieb, kanalizácie, obchodov, či tečúcej vody. Dopravu poskytujú kone a bicykle a elektrinu zabezpečuje solárna energia. Potraviny sa dovážajú člnmi z blízkeho ostrova Kaua´i, kam sa deti každý týždeň plavia na kanoe, aby mohli chodiť do školy.

Pobrežné hliadky ostrov strážia a zaisťujú, aby sa tam nikto nedostal. Povolenie na návštevu môžete získať len vtedy, ak dostanete pozvánku od niekoho priamo z ostrova.

Britské vzdušné sily v Menwith Hill

p03kpdvrimg: Christopher Furlong / Getty

p03kpdw0img: Christopher Furlong / Getty

Asi takto by vyzeral tajný úkryt Jamesa Bonda. Vojenská základňa, umiestnená v meste Severný Yorkshire v Anglicku je pravdepodobne najväčšia elektronická monitorovacia stanica na svete, ktorá zachytáva komunikáciu.

Tajná základňa bola postavená v roku 1954 na monitorovanie komunikácie Sovietskeho zväzu počas studenej vojny. Nikto presne nevie, ako je využívaná dnes, no údajne vyšetruje medzinárodné teroristické akcie a obchodovanie s drogami. Taktiež sa verí, že je úzko spätá so sieťou ECHELON, svetovou špionážnou sieťou do ktorej sú zahrnuté Austrália, Kanada, Nový Zéland, Veľká Británia a Spojené štáty. Jediní ľudia s povolením vstúpiť sú členovia NSA – Národnej bezpečnostnej agentúry USA a spomínanej siete ECHELON.

Tajné archívy Vatikánu

p03kpf56img: Gabriel Bouys / AFP

p03kpf63img: Filippo Monteforte / AFP

Najsúkromnejšou knižnicou sú Vatikánske tajné archívy. Nie je to len taká obyčajná knižnica. Nachádzajú sa tu osobné dokumenty všetkých pápežov siahajúce až do 8. storočia. Archív uchováva najtajnejšie dokumenty pod zámkom a ak sa k nim chcete dostať, čaká vás dlhý a zložitý proces žiadania o prístup.

Len kvalifikovaní odborníci sa môžu uchádzať o vstupné karty. Žiadosti musia obsahovať osobné informácie o vedcovi, cieľ, respektíve zámer jeho výskumu a úvodný list od inštitútu, kde sa výskum uskutočňuje. Aj keď odborník získa prístup, archívy, považované za osobný majetok pápežov, sú rozsiahle. Odhaduje sa, že je tam 85 kilometrov políc, obsahujúcich viac ako 35 000 diel. A aké sú to historické poklady? Bula pápeža Leva X., exkomunikujúca Martina Luthera, prepisy z procesu templárskych rytierov zo 14. storočia a napríklad aj korešpondencia Michelangela, či Abrahama Lincolna.

Area 51 v Nevade

p03kpcx6img: wikipedia.org

Oblasť spájaná s mnohými záhadami a teóriami. Po prvýkrát sa tento pojem použil v období Vietnamskej vojny v dokumentoch CIA. Area 51 je vojenská základňa a letisko, ktoré je známe tým, že uchováva najväčšie tajomstvá.

O tom, čo sa tam reálne deje CIA neposkytuje žiadne špecifiká, čo je neskôr dôvodom mnohých špekulácií a konšpiračných teórií. Ukrývajú a skúmajú mimozemské objekty? Experimentujú s vojenskými lietadlami? Pravdepodobne sa reálne odpovede nikdy nedozvieme. Aktivita v tejto oblasti je považovaná za prísne tajnú a prístup nezainteresovaným osobám je prísne zakázaný. Aj keď sa o to mnohí pokúšajú.

.src

 

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.