modre oci
boredpanda.com
Nezaradené

9 transparentných živočíchov, o ktorých ste doteraz pravdepodobne nepočuli

Väčšina z nižšie uvedených priehľadných živočíchov sú obyvateľmi mora. Dôvodom ich nezvyčajného transparentného vzhľadu je sebazáchova. Ako poznamenal americký vedec Sönke Johnsen: „Takmer všetky živočíchy žijúce v morských hlbinách, ktoré nie sú chránené zubami, toxínmi, rýchlosťou alebo malým vzrastom dominujú istým stupňom neviditeľnosti.“ Uvádzame 9 príkladov, ktoré sú výnimočné práve svojou neviditeľnosťou.

1

Greta Oto

 

Foto: via boredpanda.com

Greta Oto je motýľ, ktorý pre svoje čiastočne priehľadné krídelká pôsobí veľmi krehko. Na jeho krídlach chýbajú šupinky, ktoré majú iné druhy motýľov, a tak sa možno cez ne pozerať ako cez sklo. Jeho španielsky názov znie “espejitos”, čo v preklade znamená “malé zrkadlá”. Poletuje si v Mexiku a Paname.

2

Ancistrocheirus lesueurii

 

Foto: via boredpanda.com

Transparentné telo tohto kalmára je pokryté bodkami pigmentových buniek a pod jeho očami sú bioluminiscenčné orgány. Nachádzajú sa v tropických a subtropických oceánoch, často v hĺbkach medzi 200-1000 metrov.

3

Bodlok

 

Foto: via boredpanda.com

Táto priehľadná ryba sa nazýva Bodlok a môže dorásť do 30 centimetrov. Vyskytujú sa v rôznych vodách, vrátane tých v oblasti Nového Zélandu. Či už tomu veríte alebo nie, je to rovnaký druh rýb ako Dory z rozprávka Hľadá sa Nemo a Hľadá sa Dory!

4

Monomorium pharaonis

 

Foto: via boredpanda.com

Mravec faraón (Monomorium pharaonis) je dvojmilimetrový žltý alebo svetlo hnedý, takmer priehľadný mravec notoricky známy pre svoj nežiadúci výskyt v ľudských obydliach. Mravec faraón, ktorého pôvod je neznámy, sa teraz vyskytuje prakticky v každej oblasti sveta, vrátane Európy, Severnej a Južnej Ameriky, Austrálie a juhovýchodnej Ázie.

5

Macropinna microstoma

 

Foto: via boredpanda.com

Strašík maloústy (Macropinna microstoma) je ryba vyskytujúca sa v severnej časti Tichého oceána. Je dlhá okolo 15 cm, čiernej farby, žije v hĺbkach medzi 600 a 800 metrov. Jej oči majú sudovitý tvar, ktorý umožňuje teleskopické videnie. Unikátny je priehľadný kryt, ktorý je na hornej časti hlavy. Predpokladá sa, že jeho úlohou je chrániť oči a ďalšie chúlostivé orgány pred chápadlami hlbokomorských medúz. Ryba bola prvýkrát zaznamenaná v roku 1939, ale priehľadnú schránku objavili vedci z až v roku 2009 — dovodom je, že u jedincov vytiahnutých z vody sa táto transparentná časť roztrhla vplyvom zmeny tlaku.

6

Cassidinae

 

Foto: via boredpanda.com

Pancier tohto chrobáka  je takmer neviditeľný. Účelom transparentného vonkajšieho plášťa je oklamať potenciálneho predátora, zobrazením označenia na jeho zadnej strane, ktoré pôsobí ako varovanie. Tieto chrobáky existujú v mnohých rôznych variantoch a sfarbenia ich priesvitných pancierov môžu byť odlišné.

7

Uhor európsky

 

Foto: via boredpanda.com

Uhor európsky mení svoju farbu počas svojho života niekoľkokrát. Najprv sú transparentné a časom sa zafarbia na hnedožlto v oblasti bokov a brucha. Po 5-20 rokoch v čerstvej alebo brakickej vode, Úhory pohlavne dospievajú, ich oči sa zväčšujú, ich boky sčernejú a ich brucho sa zafarbí na bielo.

8

Chobotnica

 

Foto: via boredpanda.com

Tento druh chobotnice je len 2 cm široký, a jej vnútorné orgány sú viditeľné cez jej priehľadné telo. Oranžové škvrny na jej chápadlách menia farbu a používa ich na maskovanie.

9

Hyperolius Leucotaenius

 

Foto: via boredpanda.com

Tento druh žaby má pôvod v Konžskej demokratickej republike, o ktorej sa istý čas myslelo, že vyhynula, avšak v roku 2011 sa objavila na brehu rieky Elila, ktorú spozorovala expedícia z univerzity Texas El Paso.

zdroj: boredpanda.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.