Koncentračný tábor Mauthausen sa nachádzal 20 kilometrov východne od Linzu, v Hornom Rakúsku. Nebol to iba jeden tábor, bola to veľká skupina koncentračných táborov a boli vybudované v oblasti rakúskych dedín Mauthausen a Gusen. V roku 1945 tu pracovalo údajne až 85 000 väzňov – väčšinou politických nepriateľov vtedajšieho Nemecka i vysokovzdelaných ľudí a členov vyšších spoločenských vrstiev.
Foto: sk.wikipedia.org
Foto: via german federal archive
Tento tábor patril k najprísnejším a najbrutálnejším – väzni trpeli podvýživou, preplnenými barakmi, neprestajným týraním, ľadovými sprchami, topením v sudoch, bitím k smrti, smrteľnými injekciami i výnimočne ťažkou prácou v neznesiteľných horúčavách alebo mrazoch v lome. Dostal pomenovanie „Knochenmühle“, v preklade mlynček na kosti.
Foto: via US holocaust memorial museum
Tábor bol umiestnený na okraji žulového lomu. Väzni tu boli nútení nosiť masívne bloky kameňov, mnohokrát ťažšie ako 50 kilogramov po 186 schodoch, ktoré sú dnes známe ako „schody smrti“. Priemerný väzeň však vážil v období rokov 1940 až 1942 len približne 40 kilogramov. V tej dobe boli schody extrémne náročné aj pre vzostup i zostup, väzni sa navyše museli posúvať v rýchlom tempe a bez prestávky.
Foto: via german federal archive
Foto: via amusingplanet.com
Vysilení väzni svoj náklad nezvládali, to viedlo k upusteniu skál na spoluväzňov pod nimi. Ťažké kamene im rozdrvili údy i celé telá, každý deň zomrelo na schodoch priveľa ľudí. To však neboli jediné úmrtia na schodoch. Aj samovraždy boli pričasté. Mnohí väzni, uvedomujúc si nespočetné muky tábora, skákali z okrajov schodov vedome.
Dnes sa stali „schody smrti“ súčasťou prehliadky v Mauthausen. Schody sú však upravené, v minulosti boli klzké a naklonené.
V roku 1949 bol tábor vyhlásený za pamätné miesto. V súčasnej dobe je lom v Mauthausene pokrytý kríkmi a stromami. Nachádza sa tu múzeum a turistické centrum.
zdroj: amusingplanet.com