Ani jeden z nás si zrejme nevie predstaviť svet bez zvierat. Každé zviera má totižto v rovnováhe prírody podstatnú úlohu. Človek si to možno ani neuvedomuje, no zvieratá pre človeka predstavujú lojálneho spoločníka, oddaného spolupracovníka, ale aj dôležitý zdroj. Preto vymieranie zvierat spôsobuje nestabilitu aj v našom svete. Mnoho druhov sa tak dostáva čoraz častejšie na pokraj vyhynutia. Tu sú tie druhy zvierat, ktoré sú v súčasnosti najohrozenejšími.
Leopard škvrnitý amurský je ohrozený poddruh leoparda, ktorý sa vyskytuje prevažne na území severovýchodnej Ázie. Obýva zalesnené a horské oblasti, predovšetkým tajgy. Je známy pre svoju hustú škvrnitú srsť a práve preto je pre človeka vzácnou korisťou. V súčasnosti by ich malo byť na svete iba približne 57. Väčšina populácie prišla o život v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, najmä kvôli nelegálnej ťažbe i lesným požiarom.
Foto: worldwildlife.org
Rys španielsky je najviac ohrozeným druhom z čeľade mačkovitých na svete. Žije už len niečo cez 100 jedincov, prevažne v juhozápadnej časti Španielska. Žijú v odľahlých mokradiach a vrchovinách, v húštinách i na otvorených priestranstvách. Pre človeka je rys španielsky vzácny najmä kvôli drahocennej kožušine.
Foto: sci-news.com
Tiger sumatranský je najmenší a najviac ohrozený poddruh tigra. Tento tiger obýva tropické pralesy v Indonézii. Ako už jeho názov naznačuje, tiger sumatranský je endemitom ostrova Sumatra. Bežne sa dožíva 12 – 15 rokov, v zajatí vyše 20 rokov. Sumatranský poddruh tigra je v prírode kriticky ohrozený, prežíva už len 300 – 400 týchto jedincov. Najväčšími hrozbami sú pytliactvo, strata prirodzeného prostredia a nedostatok potravy v dôsledku nadmerného lovu.
Foto: pixabay.com
Horské gorily môžeme nájsť len na dvoch miestach – v Národnom parku Bwindi v Ugande a v Národnom parku Virunga v Kongu. Tento druh má dlhú strapatú srsť, ktorá dobre udržiava telesné teplo aj vo vysokých výškach, ktoré gorily obývajú. Gorila horská je veľký poddruh goríl, žije vo vysokých kopcoch Afriky. Je najviac ohrozeným druhom gorily vo svete. Hlavnú hrozbu pre gorily horské predstavuje odlesňovanie, vzostup ľudskej populácie v blízkosti ich prirodzeného prostredia i prenos ochorení.
Foto: animalspot.net
Kondor kalifornský alebo aj veľkozobý je kriticky ohrozeným druhom a najväčším vtákom Severnej Ameriky. V súčasnej dobe sa odhaduje asi 200 prežívajúcich vtákov vo voľnej prírode a asi 160 v zajatí. Populácia klesá v dôsledku streľby, otravy, kolízie s elektrickým vedením a straty prirodzeného prostredia. Kondor kalifornský dospieva v piatich až v šiestich rokoch. Môže žiť viac ako 50 rokov. Vytvárajú si stabilné páry na celý život.
Foto: pixabay.com
Tuleň havajský je extrémne vzácne morské zviera, jediný druh tuleňa žijúci v tropických vodách. Je endemitom havajského súostrovia. Lovenie tuleňov a nedostatok potravy sú hlavnými ohrozeniami tuleňov. Za posledných 50 rokov pokleslo množstvo tuleňov približne o 70 %. Od roku 1999 sa ich počty znižujú o 4 % ročne. Naďalej vo svete žije niečo cez 200 jedincov. Medzi ich prirodzených predátorov patrí žralok tigrovaný, ktorý je hlavnou príčinou nadmerného úhynu mláďat.
Foto: hawaiianola.com
Ara modro-žltá, veľmi zriedkavý a krásny druh papagája, ktorý je endemitom severných častí Bolívie. Sú pozoruhodné pre ich nápadné operenie, majú tyrkysovo-modré krídla a chvost, modré hrdlo a žltý trup. V súčasnej dobe prežíva vo svete len asi 100 jedincov tohto papagája. Sú uvedené v kriticky ohrozených druhov. Hniezda si stavajú výhradné na palmách (druh Attalea phalerata). No odlesňovanie spôsobuje úbytok týchto stromov. Strata prirodzeného životného prostredia a s tým spojený úbytok potravy sú hlavnými dôvodmi ich vymierania.
Foto: pixabay.com
Ťavy dvojhrbé sú predkom skrotených tiav, obývajú púšť Gobi, severozápadnú Čínu a juh Mongolska. Práve tukové hrby im pomáhajú prežiť v nehostinných púštnych oblastiach. Ťava je mimoriadne nenáročná, uspokojí sa s výživne veľmi chudobným krmivom. Na svete ich však celkovo zostáva iba menej ako tisíc. Pravdepodobnosťou je, že v blízkej budúcnosti tento druh ťavy v dôsledku straty prirodzeného prostredia a poľovníctva zmizne zo sveta. Posledné voľne žijúce populácie prežívajú v počte niekoľko stoviek jedincov.
Foto: pixabay.com
zdroj: themysteriousworld.com