V minulosti ľudia využívali rôzne nástroje, ktorým dnešní historici priradili nesprávny význam. Podobný príbeh sa odohral ešte v roku 1992, kedy archeológovia pri vykopávkach na mieste rímskej pevnosti Vindolanda pri Hadriánovom múre v Northumberlande v Anglicku objavili niečo, čo považovali za látací nástroj. No v skutočnosti išlo o úplne niečo iné, píše portál theconversation.com.
Artefakt, ktorý našli, ležal následne dlho bokom a nepreskúmaný, lebo pre výskumníkov nebol zaujímavý. No to sa v nedávnej minulosti zmenilo. Archeológovia Rob Collins z Newcastle University a Rob Sands z University College Dublin sa bližšie pozreli na „látací nástroj“ a zistili, že v skutočnosti išlo o erotickú pomôcku pre ženy.
Od látacieho nástroja k falusu
Pri skúmaní dospeli k záveru, že ide o drevený falus. Vedci rovnako hovoria, že ide o jediný dobový drevený penis, ktorý sa zachoval neporušený z rímskeho obdobia.
„Kamenné, kovové, kostené a keramické falusy sú už všeobecne známe z iných rímskych lokalít. Zatiaľ čo falusy vyrobené z organických materiálov, ako je drevo a koža, museli byť rovnako populárne počas rímskeho obdobia, no aby sa zachovali, museli byť vystavené určitým podmienkam prostredia – buď veľmi vlhkému, alebo veľmi suchému.“
Je vyrezaný z jaseňového dreva a bol pravdepodobne vyrobený niekým, kto mal bohaté skúsenosti s rezbárstvom. Archeológovia sa domnievajú, že ho vyrobil rímsky obuvník. Odôvodňujú to tým, že doboví obuvníci sa častokrát venovali aj rezbárstvu a vrhali sa aj na „odvážnejšie remeslá“. Je dlhý 16 cm, ale pôvodne mohol byť dlhší a väčší, pretože drevo je náchylné na zmršťovanie a deformáciu v priebehu času, doplňujú výskumníci.
„Z môjho výskumu starovekej protetiky viem, že rímski obuvníci sa často vrhli na odvážnejšie remeslo. Mohli stáť za týmto dreveným nástrojom, ktorý vyzerá ako starorímske dildo?“
Mohol slúžiť za rôznym účelom, nielen pre potešenie!
Vedci hovoria, že tento artefakt mohol byť využitý rôzne a nielen pre potešenie. Falus bol v rímskom svete všadeprítomný obraz. V minulosti sme si mysleli, že bol výlučne používaný na označenie cesty k verejným domom, dnes sa zvyčajne interpretujú ako „apotropný“ – teda ako prostriedok ochrany a odvrátenia nešťastia. V dôsledku toho existuje niekoľko zaujímavých možností, ako mohol byť tento falus Vindolanda použitý.
Samozrejme, výskumníci nevylučujú, že mohol slúžiť pre potešenie. Rovnako sa ale mohol použiť ako palička spolu s mažiarom pri príprave jedla alebo liekov. Alternatívne mohol byť zasadený do sochy, ako je znázornenie bohov Priapa alebo Silvána.