Slovio je medzinárodný jazyk, ktorým sa dá aj písať aj čítať a porozumie mu bez učenia odhadom vyše 400 miliónov ľudí.
Určite ste niekedy v živote premýšľali nad tým, ako veľmi je náš jazyk podobným jazykom našich susedov. Slovák Mark Hučko patrí medzi tých, ktorí sa touto problematikou zaoberali „trocha“ viac a výsledkom jeho práce je doposiaľ najuznávanejší „všeslovanský“ jazyk s názvom Slovio.
Používa jednoduchú gramatiku, anglickú abecedu pričom na zmäkčenie používa písmeno „x“ a slovník tohto jazyka v dnešnej dobe obsahuje už viac ako 60 000 slov.
Jedinečnosť tohto mladého jazyka spočíva v tom, že mu rozumejú podľa autorových slov všetci slovania. Posúďte sami či hovorí pravdu. Tu je úryvok s oficiálnej stránky:
Sxto es Slovio? Slovio es novju mezxunarodju jazika ktor razumijut cxtirsto milion ludis na celoju zemla. Slovio mozxete upotrebit dla gvorenie so cxtirsto milion slavju Ludis ot Praga do Vladivostok; ot Sankt Peterburg cxerez Varsxava do Varna; ot Sredzemju Morie i ot Severju Morie do Tihju Okean. Slovio imajt prostju, logikju gramatia i Slovio es idealju jazika dla dnesju ludis. Ucxijte Slovio tper!
Pán Hučko sa pýta, či je nutné aby sa milióny slovanov učilo cudzie jazyky. Silu západu vidí najmä v spoločnom jazyku a po rokoch cestovania cez celý svet je presvedčený, že ľudia by medzi sebou mali komunikovať. Historici predpokladajú, že slovanské jazyky sú si podobné práve kvôli tomu, že pochádzajú z jedného jazyka. Viete si predstaviť že by ste prišli do Bulharska, Ruska alebo Srbska a rozumeli by ste všetkému čo hovoria ľudia okolo Vás? Uvidíme či a ako veľmi populárnym jazykom bude Slovio časom, každopádne to aby si všetci na zemi rozumeli je pekné prianie.
Viac o Sloviu sa dočítate priamo na oficiálnej stránke