Máš domá domáceho miláčika? Asi by ťa to nenapadlo, ale vlastníctvo mačky, resp. psa, môže o tebe veľa napovedať.
Vedci sa pozreli na majiteľov psov a mačiek, konkrétne na osobnostné rozdiely medzi „psími“ a „mačacími“ ľuďmi.
Existujú rozdiely medzi majiteľmi psov a mačiek?
Výber medzi psom a mačkou ako domácim miláčikom môže na prvý pohľad vyzerať ako jednoduchá otázka vkusu. Nie je ale tomu celkom tak. Preferencia vlastníctva psa alebo mačky je úzko prepojená s našimi osobnostnými črtami.
Na štúdii publikovanej v Human-Animal Interaction Bulletin pracovala trojica psychológov z Floridskej univerzity, Carrollovej univerzity a Marquetteovej univerzity. Do prieskumu bolo zaradených 418 respondentov, vysokoškolákov, ktorí buď vlastnili psa alebo mačku. Treba ale podotknúť, že 84 % z respondentov boli psičkári, zatiaľ čo zvyšok, ako už asi vieš, boli majitelia mačiek.
Vedci im dali následne vyplniť dotazník o šestnástich osobnostných faktoroch. Tieto faktory sa zameriavali napríklad na mieru všeobecnej inteligencie, uvažovanie, abstraktnosť, emočnú stabilitu, spoločenskú odvahu a podobne. Zároveň vyplnili dotazník o svojom vzťahu k domácim zvieratám, kde hodnotili svoje preferencie voči rôznym typom zvierat a postoje k ich vlastníctvu.
Výskumníci následne analyzovali odpovede respondentov, aby odhalili rozdiely medzi psičkármi a mačacími ľuďmi. Ak sa pýtaš, či tam nejakú sú, tak krátka odpoveď znie, že áno. Poďme sa nižšie spolu pozrieť na závery štúdie.
Takto dopadli mačací ľudia
Z výsledkov experimentu im vyšlo, že ľudia, ktorí preferovali vlastniť mačku pred psom, dosahovali v priemere vyššie skóre v teste na uvažovanie, mali lepšiu všeobecnú inteligencie, abstraktné myslenie a navyše mali lepšiu sebadôveru a otvorenú myseľ. Okrem toho prejavovali väčšiu sebestačnosť a väčšiu mieru empatie. Navyše, mačací ľudia vykazovali podobné osobnostné profily ako kreatívni ľudia, ktorí majú tendenciu byť nezávislí, citliví a menej orientovaní na pravidlá.
Psí ľudia dopadlo takto
Mohlo by sa zdať, že „psíčkari“ dopadli katastrofálne. Nie je ale tomu tak. Hoci nedosahovali také vysoké skóre v oblastiach vyššie, tak na opačnej strane dominovali v iných (a nemenej dôležitých) oblastiach života. Majitelia psov boli viac živší, vrúcnejší a viac spoločensky odvážni. Rovnako mali väčšiu tendenciu dodržiavať pravidlá a sociálne normy.
Psí ľudia boli taktiež vo všeobecnosti viac extrovertnejší a tvrdší, zatiaľ čo mačací ľudia sú viac nezávislí, citlivejší a uvažujúci. Zaujímavosťou výskumu tiež je, že tieto rozdiely sa prejavovali viac u žien ako u mužov.
Sedia vlastnosti vyššie aj na teba? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach. Mimochodom, dovoľ nám, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, či ťa tvoj pes vníma viac ako pána alebo rodiča.