Domáce práce bavia len málokoho. V uplynulých dňoch sme si ukázali, ako jednoducho môžeš odstrániť škvrny po pohári z dreveného nábytku. Prípadne, sme ti dali do pozornosti, že predmývanie riadu, ktorý dáš neskôr do umývačky, nemá zmysel. Paradoxne, predmývanie riadu môže byť dokonca kontraproduktívne.
Dnes by sme ti chceli dať do pozornosti ďalší trik, pomocou ktorého si zjednodušíš čistenie sprchovej hlavice, aby vyzerala ako nová. Doslova, fyzicky ju umývať ani nebudeš musieť a čerešničkou na torte je, že okrem toho, že bude lesklou, tak zároveň obnovíš aj jej priepustnosť vody.
Ako vyčistiť sprchovú hlavicu?
Nie je žiadnym tajomstvom, že ako plynie čas, tak na hlavici sa usádzajú nečistoty, hlavne vápenné usadeniny. Výsledkom toho je, že hlavica nielenže vyzerá zanesená a špinavá, ale hlavne, že dochádza aj k zhoršeniu priepustnosti vody. Preto by si mal hlavicu pravidelne čistiť.
Predtým, ako sa pustíme do samotného procesu vyčistenia, tak je potrebné skontrolovať, z akého materiálu je hlavica. Väčšinou býva kovová, plastová alebo kombinácia oboch. Toto je dôležité, pretože niektoré materiály, najmä lacnejšie plasty, môžu byť citlivé na agresívne čistiace prostriedky.
Využi vlastnosti octu
Ocot má skvelé vlastnosti a ide o všestrannú tekutinu, ktorú využiješ nielen v kuchyni pri príprave jedál, ale aj pri čistení rôznych povrchov či materiálov. Má antibakteriálne, odmasťovacie a ďalšie účinky. Zároveň je ale schopný odstraňovať vodný kameň.
Vodný kameň či vápenaté usadeniny môžeš odstrániť vďaka reakcii medzi kyselinou octovou, ktorá je hlavnou zložkou octu, a uhličitanom vápenatým, ktorý je hlavnou zložkou vodného kameňa.
Vodný kameň je zvyčajne tvorený uhličitanom vápenatým (CaCO₃), ktorý sa usádza na povrchoch pri kontakte s tvrdou vodou obsahujúcou minerály, ako je vápnik a horčík. Keď uhličitan vápenatý príde do kontaktu s kyselinou octovou, nastane chemická reakcia, pri ktorej sa uvoľní oxid uhličitý a uhličitan sa rozpustí.
Použi trik s octom na vyčistenie hlavice
V ideálnom prípade by si mal skontrolovať na škatuli od výrobku, či ocot nemôže poškodiť daný povrch. Povedzme si ale úprimne, pravdepodobne škatuľu od sprchovej hlavice nebudeš mať už doma. Preto urob najprv malý experiment. Namoč vatovú tyčinku alebo handričku do octu zriedeného s vodou v pomere 1:1 a nanes túto zmes na malý kúsok hlavice. Nechaj potom tekutinu účinkovať 10 až 20 minút, aby si videl, ako bude reagovať. Väčšina hlavíc má povrchovú úpravu, že by si s týmto nemal mať problém. Ako sa ale hovorí, „nikdy nevieš“.
Prejdime teraz ale k samotnému procesu čistenia hlavice pomocou octu.
V prvom rade odskrutkuj hlavicu (alternatívne môžeš použiť vrecúško, ktoré priviažeš na hlavicu). Odporúčame ti ale použiť vrecúško, lebo minieš oveľa menej octu. Stačí ho len obmotať okolo hlavice ako môžeš vidieť nižšie.
Zrieď potom ocot s vodou v pomere 1:1. Následne hlavicu namoč do tohto roztoku najmenej na 10 až 20 minút.
Ak neuvidíš zmenu po 20 minútach, tak nechaj roztok pôsobiť ešte ďalšiu hodinu. Následne hlavicu opláchni a utri hubkou a mala by byť čistou. Dôležité ale je, aby si nenechal hlavicu v roztoku dlhšie, lebo by si ju mohol poškodiť. Platí to obzvlášť pri plastových hlaviciach, ktoré sa ľahšie takto poškodia.
Mimochodom, ocot sa dá použiť nielen na čistenie hlavíc sprchy, ale aj na iné povrchy postihnuté usadeninami, napríklad vodovodné batérie, kanvice alebo kachličky.
Poznal si tento trik vyššie alebo nie? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.