Určite sa ti to stalo. Ak si mal šťastie, tak to prišlo vo chvíli, keď si bol sám. Keď si mal smolu, tak prd vyšiel von, keď naokolo teba bolo kvantum ľudí, napríklad si bol vo výťahu alebo niekde v uzavretej miestnosti, odkiaľ nebolo úniku.
Možno aj ty, keď si bol malý, a ušiel ti ten nevábny plyn zo zadku, tak ti mama povedala, „Kto prdí, zdravie si tvrdí“. Ak sa pýtaš, kedy vznikla táto ľudová múdrosť, tak nemáme pre teba presný dátum. Otázkou ale je, je niečo na tomto tvrdení pravda alebo ide len o „nevinné“ ospravedlnenie?
Každý z nás prdí, hoci si to málokto prizná
Ak sa opýtaš svojej nežnejšej polovičky, či niekedy prdí, hlavne ak ste na začiatku vzťahu, tak na 99 % ti bude klamať a odpovie ti, „nie, je to nechutné a robia to len chlapi!“. Vedz ale, že keď sa ti dostane takejto odpovede, tak ti bude klamať.
Prdí totiž každý a ten, kto prdy zadržiava, tak nie, neexploduje, ale prd prd si nájde cestu von. Aby sme boli presní, (väčšia) časť tohto plynu sa absorbuje späť do krvného obehu alebo opustí telo smerom, ako to bolo pôvodne v pláne, no menšia časť z neho odíde ústami von. Keď budeš nabudúce zadržiavať prdy, mal by si na to teda myslieť.
Len pre zaujímavosť, priemerný človek si denne prdne okolo 15 až 20-krát. Podľa iných štatistík to je 13 až 20-krát. Stále je to ale dvojciferné číslo. Ak by sme hovorili o objeme, tak ide o 500 až 1 500 ml denne.
Prejdime ale k spomínanému porekadlu, je pravda „Kto prdí, zdravie si tvrdí“?
Má porekadlo „Kto prdí, zdravie si tvrdí“ vedecky základ?
V prvom rade treba povedať, že prdenie je prirodzený proces ľudského tela. Plynatosť, teda nadúvanie a prdenie, je prirodzený proces, ktorý vzniká v tráviacom trakte. Tento proces je výsledkom trávenia potravy a práce črevných baktérií. K plynom v črevách prispievajú aj prehltnutý vzduch, chemické reakcie v žalúdku a fermentácia niektorých potravín.
„Prdenie je normálny spôsob, ako sa zbaviť nadbytočného plynu.“
Porekadlo „Kto prdí, tak ten si zdravie tvrdí“ má ale viac humoristický a ľudový charakter než vedecký základ. Je tam ale jedno veľké ale. Existujú určité medicínske fakty, ktoré by mohli čiastočne vysvetliť, prečo môže toto porekadlo niesť zrniečko pravdy. Toto známe posolstvo nesie totiž istú logiku.
Znak fungujúceho trávenia
V prvom rade treba povedať, že prítomnosť plynov v tráviacom trakte naznačuje, že črevá a črevné baktérie správne pracujú. Zdravé črevá produkujú plyn ako prirodzený vedľajší efekt trávenia. Inými slovami, uvoľňovanie týchto plynov je normálne a signalizuje, že tráviaci trakt pracuje efektívne.
Pravidelné prdenie môže byť znakom rozmanitej a kvalitnej stravy
Rovnako treba povedať, že pravidelné prdenie môže byť znakom dostatočného príjmu vlákniny a zdravej črevnej mikroflóry. Napríklad, konzumácia potravín bohatých na vlákninu, ako sú strukoviny, zelenina a celozrnné produkty, podporuje tvorbu plynov, čo je indikátorom aktívneho trávenia.
Nemusíš sa preto báť, že keď prdíš, tak že si chorý, práve naopak. Je to znak, že všetko funguje, ako má. Naopak, ak budeš prdieť príliš málo, tak to môže znamenať, že konzumuješ napríklad veľa jednoduchých uhľohydrátov (ide napr. o sladkosti, cukríky, čokolády, koláč, limonády, energetické nápoje, biele rožky, bagety,..), teda že nemáš tak dobrú stravu, ako by si mal mať.
Znižuje bolesť brucha
Samozrejme, keď budeš zadržiavať prdy, tak sprievodným javom často býva, že ťa bude bolieť brucho či spôsobovať iné nepríjemnosti. Inými slovami, prdením môžeš predchádzať kŕčovitým bolestiam.
Prd ti môže naznačiť nejaký problém
Okrem toho, že keď budeš jesť jedlo, na ktoré máš intoleranciu (napr. laktózová intolerancia, intolerancia na lepok,..), tak tvoje telo ťa môže cez prdy informovať, že tráviaci trakt je „naštvaný“. Medzi takéto príznaky patrí hnačka, nevoľnosť, nadúvanie a plynatosť.
Záverom nám ale dovoľ povedať, že je dôležité si uvedomiť, že nadmerná alebo nepríjemne zapáchajúca plynatosť môže naznačovať potravinové intolerancie alebo iné tráviace problémy. Ak sú prdy sprevádzané bolesťou, nadúvaním alebo inými nepríjemnými príznakmi, je vhodné konzultovať to s lekárom.
Mimochodom, tak ťa trápi odpoveď na známu hlášku „Tati, a prdí taky hadi?“ z filmu S tebou mě baví svět, tak ju nájdeš v tomto článku.