Chleba patrí medzi druh potravín, ktorý konzumujeme prakticky každý deň. Vedel si, že prvé písomné dôkazy o tom, že ako ľudia sme vyrábali a konzumovali chleba, siahajú približne 14 500 rokov dozadu do doby, kedy sme ešte nepoznali moderné poľnohospodárstvo.
Určite sa ti už stalo, že si v potravinách kúpil nie jeden, ale hneď dva alebo tri chlebíky a tie si doniesol domov. Jeden si dal zamraziť a ďalšie dva si nechal vonku, že sa zjedia. Jeden si stihol zjesť, zatiaľ čo druhý mierne stvrdol a splesnivel. Otázkou je, či môžeš chlebík, na ktorom je pleseň, zjesť alebo nie po tom, ako ju odstrániš? Poďme sa na túto tému spolu pozrieť.
Prečo chleba plesnivie?
Najprv si ale povedzme, prečo vlastne chleba plesnivie. Možno si to nevedel, ale spóry plesní sa prirodzene nachádzajú v prostredí, napríklad vo vzduchu, na povrchoch či na iných potravinách. Keď tieto spóry dopadnú na vhodný povrch, ako je chlieb, začnú sa množiť a tvoriť kolónie.
Plesni sa na chlebíku darí z viacerých dôvodov. V prvom rade chlieb obsahuje vysoký obsah vlhkosti, ktorý plesne potrebujú na svoj rast. Mäkké pečivo, najmä zabalené vo fólii alebo plastovom obale, udržiava vlhkosť, čím vytvára ideálne prostredie pre plesne.
Pravdepodobne aj ty máš chlebík na kuchynskej linke. Možno si to nevedel, ale plesne sa najrýchlejšie množia pri izbovej teplote (približne 20–25 °C). Preto chlieb, ktorý je skladovaný na kuchynskej linke, je náchylnejší na tvorbu plesní, než ten, ktorý zamrazíš.
Zároveň treba povedať, že niektoré druhy chleba, najmä domáci alebo remeselný chlieb, neobsahujú konzervačné látky, ktoré by spomaľovali rast plesní. Mimochodom, tento chlebík je zväčša aj zdravší.
V neposlednom rade treba povedať, že baktérie či plesne sa môžu dostať na chlebík, keď ním manipuluješ so špinavými rukami, kuchynskými nástrojmi či povrchmi.
Vyhodiť chleba alebo nevyhodiť?
Prejdime ale k tomu, či chlebík, ktorý je na jednom konci plesnivý, môžeš ešte konzumovať alebo nie, keď pleseň odstrániš.
Plesne sú mikroskopické huby, ktoré sa šíria spórami vo vzduchu. Keď tieto spóry dopadnú na vhodný povrch, ako je chlieb, začnú rásť a tvoriť viditeľné kolónie.
Aj keď vidíme len povrchové škvrny, plesne majú pod povrchom rozsiahle korene, známe ako hyfy, ktoré môžu preniknúť hlboko do potraviny. To znamená, že aj keď je viditeľná len malá časť plesne, celý chlieb môže byť kontaminovaný.
Čo to ale pre teba znamená? Už asi ako tušíš, takýto chlebík by si už nemal konzumovať a to ani vtedy, keď odstrániš viditeľnú pleseň. Bohužiaľ, takýto bochník chlebíku by mal smerovať do koša a nie na tanier. Dôvodom je, že chlieb je mäkká potravina, ktorá umožňuje plesniam ľahko preniknúť hlboko do jeho štruktúry.
Ak by si ho predsa len zjedol, tak riskuješ zdravotné problémy. Napríklad, niektoré plesne produkujú mykotoxíny, toxické látky, ktoré môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, nevoľnosť, vracanie a hnačku. Ak máš oslabený imunitný systém, tak následky môžu byť horšie. Môžeš si dokonca privodiť aj respiračné problémy.
Ako predchádzať tvorbe plesní?
V prvom rade, by si mal vedieť, ako chlebík správne skladovať. Chlieb uchovávaj na suchom a chladnom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia. Dobrým spôsobom, ako môžeš skladovať chlebík a predĺžiť jeho čerstvosť, je ho dať do chlebníku. Ten pomáha udržať optimálnu vlhkosť a zabraňujú prístupu vzduchu, čo spomaľuje rast plesní.
Ak vieš, že chlebík nestihneš zjesť, tak ideálne je ho dať zamraziť. To, ako je potrebné chleba zamraziť, sme ti priniesli v tomto článku.