Avokádo mnohí nesprávne označujú ako zeleninu. Z botanického hľadiska ide totiž o ovocie, konkrétne bobuľu.
Toto ovocie buď miluješ alebo nenávidíš. Jeho odporcovia si často myslia, že je nezdravé, lebo obsahuje veľa tukov. Ide ale o mýtus. Ak by si nevedel, tak avokádo obsahuje tzv. zdravé tuky (mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny), ktoré pomáhajú znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a podporujú zdravie srdca.
Veľa ľudí si tiež predstavuje, že avokádo rastie podobne ako paprika. Nie je tomu tak. Avokádo rastie na totiž na stromoch, ktoré môžu dosahovať výšku až 20 metrov. Zaujímavosťou rovnako je, že avokádo nedozrieva na strome, ale až potom, ako sa z neho odtrhne.
Ďalšou zaujímavosťou je, že avokádo bolo pôvodne konzumované veľkými vyhynutými zvieratami, ako boli obrovské lenochody a mastodonti, ktoré dokázali prehltnúť celé plody aj s obrovským semenom. Tieto zvieratá šírili semená vo svojom truse. Dnes, hoci tieto zvieratá už neexistujú, avokádo prežilo vďaka ľudskej kultivácii.
Mimochodom, avokádo pochádza z oblasti Strednej Ameriky a Mexika. Ďalšou pikoškou je, že Aztékovia ho nazývali „ahuacatl“.
Ako zistíš, že avokádo je čerstvé a pripravené na konzumáciu?
Prejdime teraz od zaujímavosti o avokáde k tomu, ako môžeš ľahko zistiť, že je čerstvé a vhodné na konzumáciu. Ukážeme ti jednoduchý trik, o ktorom budeš ľutovať, že si ho doposiaľ nepoznal.
Pravdepodobne sa ti už stalo, že si ho rozkrojil a bolo tuhé a ťažko sa prežúvalo. Poďme sa pozrieť na to, ako môžeš tejto situácii predísť. Toto sú triky, ako zistíš, či je zrelé.
Skontroluj farbu šupky
V prvom rade skontroluj farbu šupky. Väčšina avokád, ktoré sa predávajú v obchode, sú odroda Hass. Pre ňu je typické, že keď je farba takmer čiernou, tak je zrelé. Ak je avokádo stále svetlozelené, je pravdepodobne nezrelé.
Jemne ho stlač
Zrelé avokádo je mierne mäkké, ale stále pevné. Ak by bolo až príliš mäkké, tak môže byť už prezreté alebo začína hniť. Ak je veľmi tvrdé, je nezrelé.
Skontrolujte stopku
Ďalším a trikom, ako zistíš, či je avokádo zrelé a vhodné na konzumáciu, je potom, ako mu oddrhneš stopku. Potom, ako tak spravíš, tak si všímaj farbu pod stopkou.
Ak sa ľahko odlomí a pod ňou je zlto-zelená alebo svetlozelená farba, avokádo je čerstvé a zrelé. Ak je tmavozelená a avokádo je mäkké, tak môže byť už prezreté. Hnedá alebo tmavohnedá signalizuje, že avokádo je pravdepodobne prezreté.
Zvuk semienka
Ak si už niekoho videl v obchode triasť avokádom pri uchu, tak vedz, že nie je blázon, hoci sa ti to môže zdať. Ak počuješ, že semienko vo vnútri sa mierne pohybuje, avokádo je pravdepodobne zrelé.
Ako skladovať avokádo
Ako urýchliš dozrievanie avokáda
Ako sme už v úvode povedali, avokádo dozrieva až potom, ako je odtrhnuté zo stromu. Preto, keď kúpiš nedozreté avokádo, tak ho stačí nechať na kuchynskej linke, samo dôjde. Ak chceš jeho dozrievanie urýchliť, tak ho vlož do papierovaného vrecka spolu s banánom alebo jablkom. Vďaka etylénovému plynu, ktorý uvoľňuje banán, resp. jablko, avokádo dozreje skôr.
Ako spomalíš dozrievanie avokáda
Môže sa ti ale stať presne opačná situácia, kedy budeš chcieť jeho dozrievanie spomaliť. V tomto prípade ho daj do chladničky, kde je teplota cca 4–7 °C. Chlad totiž znižuje metabolickú aktivitu plodu. Ak si ho už rozkrojil, tak potri avokádo citrónovou šťavou alebo octom. Kyselina spomalí oxidáciu a udrží ho čerstvé.
Alternatívne môžeš avokádo otvorenou časťou namočiť do vody a s miskou a držať ho tak v chladničke. Vydrží ti dlhšie. Funguje to na princípe zníženia kontaktu dužiny s kyslíkom, čo spomaľuje oxidáciu (ide o hlavnú príčinu hnednutia).