Prdí každý a to bez ohľadu na to, či ide o ženu alebo muža. Hoci, hlavne nežnejšie polovičky hovoria, že neprdia. Nie je ale tomu tak.
Ak by ťa to zaujímalo, tak priemerný človek denne do ovzdušia vypustí približne 13 až 20 prdov. Ak by sme to premietli na objem plynu, tak to je 500 až 1 500 ml denne. Mimochodom, to, že prdíš, je znakom toho, že ti tráviaci trakt funguje správne. Len pre zaujímavosť, tento plyn sa odborne nazýva flatus.
Určite si si všimol, že niektoré prdy nie je cítiť, zatiaľ čo iné, sú ako chemická zbraň. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, prečo sú „smraďáky“ tak intezívne? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.
Aké zloženie má prd?
Najprv si ale povedzme, z čoho sa tento nevábny plyn skladá. Chemické zloženie typického prdu sa odhaduje, že asi 59 % tvorí dusík, 21 % vodík, 9 % oxid uhličitý, 7 % metán a 4 % kyslík. Len asi jedno percento prdu obsahuje plynný sírovodík a organické zlúčeniny obsahujúce síru. Mimochodom, práve toto jedno percento je zodpovedné za to, že prd smrdí po zhnitých vajciach.
Prečo prdy zapáchajú?
Ako sme už vyššie spomenuli, tak za nepríjemný zápach prdov môžu zlúčeniny síry. ktoré sa vytvárajú počas procesu trávenia.
Keď črevné baktérie rozkladajú určité potraviny, vznikajú plyny, ako je oxid uhličitý, metán a vodík. Ak sú v potrave prítomné zlúčeniny síry (napríklad v cesnaku, cibuli, vajciach alebo brokolici a podobne), vzniká aj sírovodík, ktorý je hlavným zdrojom nepríjemného zápachu.
Je tento zápach normálny?
Dobrou správou je, že tento zápach je zvyčajne neškodný a to hlavne, ak konzumuješ potraviny bohaté na síru.
Aké sú hlavne príčiny zápachu?
Poďme sa nižšie pozrieť na hlavné príčiny, ktoré prispievajú k zápachu prdov spolu s expertmi z webu carygastro.com.
Potravinová intolerancia
Potravinová intolerancia je stav, kedy máš problémy s trávením nejakého typu potravín, môže prispievať k k zvýšenej produkcii plynov a zápachu. Dobrým príkladom je intolerancia na laktózu alebo lepok.
Strava bohatá na síru
Ďalej, niektoré potraviny, ako kapusta, ružičkový kel, brokolica, cesnak či vajcia, obsahujú zlúčeniny síry, ktoré spôsobujú silný zápach.
Lieky
Možno by ťa to nenapadlo, ale niektoré lieky môžu spôsobiť, že flatus je viac cítiť. Skvelým príkladom sú antibiotiká, ktoré môžu narušiť rovnováhu črevnej mikroflóry tým, že v procese zabíjania škodlivých baktérií zabíjajú aj tie prospešné. Strata týchto zdravých baktérií môže viesť k nerovnováhe a k tvorbe väčšie množstva plynu, ktorý páchne.
Zápcha
Ďalším častým problémom, ktorý prispieva k zapáchaniu flatusu, je zápcha. Ide o dysfunkciu čriev, ktorá sa zvyčajne definuje ako menej ako tri pohyby čriev za týždeň. Inými slovami, že na veľkú stolicu chodíš menej ako trikrát do týždňa. Tento stav môže viesť k nahromadeniu plynov. Či bude ale zapáchajúci, bude závisieť hlavne od toho, čo si jedol a ako dlho zostala stolica v tvojom tele.
Infekcie alebo nadmerný rast baktérií
Niektoré bakteriálne infekcie môžu spôsobiť, že plyn má mimoriadne nepríjemný zápach. Tento zápach vzniká ako vedľajší produkt zlúčenín obsahujúcich síru, ktoré produkujú baktérie. Tento jav je obzvlášť výrazný pri infekciách, ktoré vedú k nadmernému množeniu baktérií.
Gastrointestinálne stavy
Silný zápach prdov môže naznačovať aj ochorenie. Medzi bežnejšie príčiny patria syndróm dráždivého čreva (IBS), ktorý spôsobuje bolesti brucha, nadúvanie a nepravidelnú stolicu, a zápalové ochorenia čriev (IBD), kam patrí napríklad Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Tieto ochorenia vedú k zápalom v črevách a môžu ovplyvňovať trávenie a produkciu plynov.
Rakovina hrubého čreva
V zriedkavých prípadoch môže zápach naznačovať vážnejší problém, ako je kolorektálny karcinóm, obzvlášť ak je sprevádzaný ďalšími príznakmi, ako krvácanie či strata hmotnosti.
Ako môžeš zmierniť zápach?
Možno už asi ako tušíš, tak veľa závisí od toho, čo konzumuješ a ako veľa. Napríklad obmedzením potravín bohatých na síru dosiahneš, že prdy budú menej smrdieť. Samozrejme, neznamená to ale, že by si nemal mať rozmanitú stravu.
Ďalej sa odporúča, aby si pomalšie jedol. Možno by ťa to nenapadlo, ale k častému prdeniu prispieva aj to, keď prehĺtaš vzduch.
Pomôcť ti môže tiež vyššia fyzická aktivita, lebo pohyb pomáha zlepšiť trávenia znižuje nadúvanie.
Nemal by si tiež podceňovať pitný režim, ktorý podporuje trávenie.