zlty plast na biely_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Domácnosť, Lajfhek

Vieš ako prinavrátiš zažltnutým plastom opäť biely vzhľad? Tento trik by si mal poznať

Roky plynú a ty sa ani nenazdáš a plastové časti ako sú vypínače, kryty elektroniky či rôzne spotrebiče pôvodne bielej farby nabrali žltý nádych. Možno nad tým len mávneš rukou a skonštatuješ, „čo už, nič s tým nespravím“. Vedz ale, že je tu jedno riešenie.

Dobrou správou je, že nie si v tom sám, zažltnutie plastov je bežným problémom mnohých domácností a týka sa to najmä materiálov, ktoré sú často vystavené UV žiareniu, teda pôsobeniu slnečného a umelého svetla, teplotným vplyvom alebo chemikáliám.

Hoci sú tieto plastové časti a súčasti stále plne funkčné, zažltnutý vzhľad pôsobí zanedbane a zastaralo. Čomu sa samozrejme chceme vyhnúť. Obrovskou výhodou je, že existuje pomerne jednoduchý spôsob, ako im prinavrátiť ich pôvodný biely vzhľad.

zazltnuty plast
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pred samotným procesom nezabudni na túto jednu vec!

Ešte predtým ako začneš na vylepšovaní vzhľadu zožltnutých plastových častí pracovať, je dôležité, aby si najprv tieto plastové predmety dobre vyčistil a to pomocou bežného saponátu na riad a teplej vody. Takto odstrániš nečistoty, ktoré by mohli brániť účinku ďalších krokov.

V samotnom procese bielenia plastov hrá hlavnú úlohu peroxid vodíka v koncentrácii 3%, nezabudni však používať gumené rukavice, pretože by si si mohol manipuláciou s ním podráždiť pokožku. Peroxid vodíka v malom i väčšom balení poľahky zoženieš v ľubovoľnej lekárni alebo domácich potrebách.

Ako vyčistiť zažltnutý plast, aby bol znova biely

Aký je teda samotný postup? Na vybielenie plastov budeš potrebovať plastovú alebo sklenenú nádobu, spomínaný peroxid vodíka 3% v takom objeme, aby si ním dokázal v nádobe zaliať plastové časti tak, aby boli úplne ponorené, ďalej potravinovú priesvitnú fóliu a prípadne ešte gumičku na zachytenie fólie okolo otvoru nádoby.

Po umytí plastových častí v saponáte, vylej do prázdnej nádoby peroxid vodíka, vlož do neho plastové časti tak, aby boli ponorené, zakry ich zvrchu potravinovou fóliou, ktorú pripevni pomocou gumičky a nakoniec sprav na fólii dve malé dierky.

Takto ponorené a zakryté plastové časti ponechaj v nádobe po dobu minimálne 6 hodín. Aby bol peroxid aktívny a účinný, je potrebné, aby bola nádoba umiestnená na takom mieste, kam svieti slnko, pretože UV žiarenie aktivuje chemickú reakciu peroxidu. Znamením, že peroxid funguje je to, že sa na povrchu plastových častí tvoria bublinky. Po 6 hodinách plastové časti vyber, umy a dobre osuš.

biely plast vypinac_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Celý postup ako na to, si môžeš pozrieť vo videu nižšie.

Máš doma zažltnuté plasty, ktoré sa do žiadnej nádoby nezmestia? Nevadí

Žltnutie sa netýka iba drobných plastových častí, ale mnohokrát postihuje rámy okien, spotrebiče alebo počítačové klávesnice. Aj v tomto prípade sa nájde riešenie a postup bude podobný ako v predošlom prípade.

Ak potrebuješ vybieliť veľké kusy plastov alebo dokonca rámy okien, ktoré nie je možné ponoriť do nádoby, existuje jednoduchý spôsob, ako tento proces vykonať priamo na mieste. Kľúčom je rovnako použitie peroxidu vodíka a jeho správna aplikácia či už pomocou handričky alebo vatového tampónu a využitie slnečného svetla alebo UV lampy.

Na trhu sú dostupné rôzne UV žiarovky, lampy alebo trubice, ktoré poskytujú dostatočné UV žiarenie na aktiváciu chemických reakcií peroxidu, no túto možnosť ti neodporúčame, nakoľko toto svetlo môže poškodiť tvoje oči a pokožku. Práve z tohto dôvodu sa prikláňame skôr k využitiu slnečných lúčov.

Postup je veľmi obdobný, ako pri malých plastových častiach

Samotný postup je takmer rovnaký ako pri menších plastových dieloch. Povrch plastu umy, aby si dôkladne odstránil všetky nečistoty, mastnotu alebo prach. Toto je veľmi dôležité, pretože nečistoty môžu brániť rovnomernej reakcii peroxidu.

Po očistení povrchy plastov osuš, nasaď si rukavice a pomocou handričky nanes peroxid na postihnuté žlté časti. Aby peroxid nevyschol a mohol dlhšie pôsobiť, prekry ošetrený povrch priehľadnou potravinárskou fóliou, ktorá zároveň pomáha koncentrovať účinky peroxidu a udržiava vlhkosť.

Nechaj peroxid pôsobiť približne 6 hodín. Po uplynutí času fóliu odstráň a povrch dôkladne utri vlhkou handričkou, aby si odstránil zvyšky peroxidu. Ak sú niektoré časti stále zažltnuté, môžeš proces zopakovať. Efekt sa samozrejme dostaví, ak na tieto plastové časti pôsobilo slnečné žiarenie.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.