zapnutie vypnutie pocitaca_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Technológie

Kedy je lepšie počítač vypnúť a kedy ho prepnúť do režimu spánku? Väčšina ľudí robí presný opak

Otázka, či je lepšie počítač na noc vypínať alebo ho len prepnúť do spánkového režimu, patrí medzi témy, ktoré rozdeľujú užívateľov na dva tábory. Niektorí svoj počítač vypínajú pravidelne, iní si zas pochvaľujú pohodlie spánkového režimu. Rozmýšľal si niekedy ale nad tým, čo je lepšia voľba? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu s webom Vosveteit.sk, ktorý sa jej venoval podrobne.

Pravda je, že obidve možnosti majú svoje výhody a nevýhody. Poďme sa na ne pozrieť teraz nižšie.

ponuka start windows
Zdroj: Vedelisteze.sk

Čo sa deje, keď vypneme počítač?

Začnime tým, čo to vlastne vypnutie počítača znamená.

Vypnutie počítača znamená, že zariadenie prejde kompletnou vypínacou sekvenciou. Možno sa teraz pýtaš, čo to je. V jednoduchosti, keď vypneš počítač, zastavia sa všetky aktívne procesy, operačný systém sa korektne ukončí a hardvér sa prestane napájať elektrinou. Doslova zariadenia odpojíš od „šťavy“ a bude nečinný a nebude na nič reagovať.

Pri opätovnom zapnutí počítač spustí štartovaciu sekvenciu, čo zahŕňa načítanie operačného systému a všetkých potrebných procesov. Tento proces je časovo náročnejší, ale dôkladný.

Hlavnou výhodou vypínania je šetrenie elektriny. Počítač vo vypnutom stave nespotrebováva žiadnu energiu, čo je dôležité najmä v dobe rastúcich cien energií. Navyše, vypínanie pomáha šetriť niektoré komponenty, ako sú RAM, napájací zdroj, základná doska, sieťová karta, napájacie obvody, senzory, batéria (pri notebookoch) a ďalšie, ktoré sú pri dlhodobej činnosti vystavené opotrebeniu.

„Hardvérové komponenty (RAM, základná doska, batéria) sa počas vypnutia neopotrebúvajú, pretože úplne prestanú fungovať.“

Ďalšou výhodou vypnutia zariadenia je, že dôjde k prečisteniu RAM pamäte (prakticky rovnaký efekt dosiahneš aj pri reštartovaní počítača). Toto sa vo všeobecnosti odporúča, keď máš problémy s počítačom, lebo tie môže spôsobovať nejaký chybne bežiaci proces.

Ako funguje spánkový režim?

Spánkový režim je navrhnutý tak, aby minimalizoval spotrebu energie a zároveň ušetril užívateľovi čas. Počítač v tomto režime pozastaví všetky aktívne procesy a prejde do režimu zníženej spotreby energie, kde udržiava otvorené aplikácie a dáta v pamäti RAM. Tento stav napríklad zahŕňa otvorené aplikácie, dokumenty a všetky rozpracované úlohy. Väčšina komponentov, kde je to možné, sa deaktivuje prejde do režimu nízkej spotreby energie. Zariadenie však naďalej čerpá malé množstvo elektriny na udržiavanie obsahu v RAM.

Hlavnou výhodou je, že prebudenie zo spánkového režimu je oveľa rýchlejšie ako štart z vypnutého stavu, čo si si určite už všimol. Je to preto, lebo operačný systém a všetky procesy sa načítajú priamo z RAM, namiesto opätovného spúšťania.

Tento režim je ideálny na krátke prestávky, napríklad ak si potrebuješ odbehnúť do obchodu alebo na obed. Navyše, počítač v spánkovom režime, keď je povolený hybridný režim, môže vykonávať automatické aktualizácie alebo antivírové kontroly, ktoré by inak vyžadovali jeho zapnutie.

„Režim spánku umožňuje spustiť dôležité programy na pozadí (napr. antivírusové skenovanie, zálohovanie), ktoré môžu byť prerušené vypnutím.“

Ak počítač budeš nechávať ale neprimerane dlho  v spánkovom režime bez vypnutia alebo reštartu, môže sa časom znížiť jeho výkon.

Tak ktorý režim a kedy použiť?

Možno už asi ako tušíš, tak každý režim slúži na dačo iné. Zatiaľ čo vypnutie je výhodné na dlhšie časové obdobie (napr. 6-8 a viac hodín), napríklad cez noc, tak režim spánku je výhodnejší na krátke prestávky.

Určite by si nemal vypínať počítač na krátke chvíle. A to preto, lebo ak by si vypol počítač na krátku chvíľu a znovu ho zapol, tak za prvé, je to energeticky náročnejšie, ako ho nechať v režime spánku a zároveň dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu komponentov, lebo pri zapnutí počítača a spúšťaní procesov, idú krátko „na plné obrátky“. Všimnúť si to môžeš, keď zapneš zariadenia a krátku chvíľu počuješ všetky ventilátory a podobne.

Režim spánku zas používaj, keď potrebuješ odbehnúť od počítača len na chvíľku, napríklad pol hodinu, hodinu či dve a podobne. Inými slovami tento režim využívaj, keď zariadenie používaš viackrát za deň.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.