Často do sušičky hádžeme veci bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, čo tam môže ísť a ako sa to treba sušiť. Niekedy pomiešame oblečenie rôznych farieb, inokedy dáme niečo vysušiť na zlú teplotu alebo sušením zničíme jemnú bielizeň. No možno sa ti stalo už aj to, že si svoje oblečenie vybral z práčky a bolo vhodné, tak akurát na batoľa.
Prečo sa tvoje oblečenie scvrklo?
Ak si zo sušičky vybral oblečenie a bolo o pár niekoľko čísel menšie, pravdepodobne bolo z bavlneného materiálu. Túto chybu pri sušení spôsobia práve vlákna bavlneného oblečenie, takže pri oblečení zo syntetického materiálu sa ti oblečenie nemôže scvrknúť.
Z čoho je bavlna vyrobená?
Stáva sa to preto, že bavlnené vlákna sú vyrobené z bavlníka, ktorý obsahuje vo väčšine celulózu, čiže prírodný biopolymér. O celulóze je známe, že ak sa napustiť vodou, tak napučňavie, a keď schne, tak sa sťahuje. To, že bavlna skvelo absorbuje vodu, môžeš pozorovať aj pri potení. Iné materiály nevsiaknu pot tak dobre ako bavlna. Tento princíp sa uplatňuje len pri bavlnenom oblečení. V práčke sa oblečenie napije vodou, a keďže v sušičke je veľmi vysoká teplota, reakcia sťahovania je veľmi silná.
Ako bavlna vzniká?
Chemička Erika Milczek pre portál livescience vysvetľuje, že pri tkaní bavlnených vláken na výrobu oblečenia sú vlákna vytvárané napätím na sieť vodíkových väzieb. Ak na túto vodíkový väzbu pôsobí teplo a voda, väzby sa naťahujú a sťahujú. Možno si si všimol, že niektoré tvoje bavlnené oblečenie je náchylnejšie na zmenu veľkosti a iné nie. Záleží to aj od toho, ako sú vlákna v tkanive uložené.
Zmršťovanie bavlneného oblečenia súvisí s jeho prírodným zložením (celulóza) a procesom, pri ktorom vlákna napučia vo vode a následne sa pri sušení stiahnu.
Vlákna tkaniny si môžeš predstaviť ako akýsi hastag, v ktorom horizontálne vlákna sa nazývajú „osnova“ a vertikálne tkaná priadza sa nazýva „útek“. Práve tieto útek sa pri kontakte s vodou tlačia bližšie k sebe a po vyschni sa ešte viac stiahnu, čo zapríčiňuje zmenšenie látky.
Dá sa zachrániť takto zničené oblečenie?
Ak si mal svoje zničené oblečenie veľmi rád a chcel by si sa ho pokúsiť zachrániť, môžeš skúsiť tento trik. Na základe informácií o tom, že tkanina sa rozťahuje pri namočení, je možné vyskúšať látku poriadne napnúť a navlhčiť ju.
Ak látka bude schnúť poriadne napnutá, mala by sa jej veľkosť opätovne zväčšiť aspoň o pár čísel. Jedným zo spôsobov, ako to spraviť doma, je použiť naparovaciu žehličku. Daj si však pozor, aby látka bola napnutá rovnomerne inak môže ostať oblečenie zdeformované.
Ak chceš zrážaniu predísť, skús sa pri výbere oblečenia poobzerať po bavlnených látkach, ktoré sú kombinované aj so syntetickými zmesami.