restartovanie telefonu
Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek, Technológie

Vieš, prečo by si mal telefón pravidelne reštartovať? O tomto si asi nevedel

Smartfóny patria už dlhé roky k zariadeniam, ktoré neustále nosíme so sebou. Nielenže komunikujeme cez ne s okolitým svetom, ale zároveň nám umožňujú pristupovať k rôznym online službám prakticky odkiaľkoľvek, kde sme. Nehovor viac o tom, že ponúkajú kvantum ďalších funkcií a nástrojov, ako je napríklad fotoaparát.

Rok čo rok telefónom pribúdajú nové funkcie a spolu s nimi sa zvyšujú aj nároky na hardvér. Dnes nie je ničím nezvyčajným, keď máme v telefóne pustené desiatky aplikácií, ktoré neustále bežia a pracujú na pozadí telefónu.

Právu tu nastáva jeden problém, s ktorým si sa už bezpochyby stretol. Mobil má tendenciu z času na čas sekať alebo reagovať pomaly. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, prečo sa to deje? Poďme sa pozrieť na najčastejší dôvod vrátane riešenia, ako môžeš tomuto neduhu predchádzať.

telefon na stoliku
Zdroj: Vedelisteze.sk

Prečo tvoj mobile seká alebo reaguje pomaly

Aplikácie na to, aby mohli bežať, potrebujú výkon tvojho mobilu vrátane RAM pamäte. Ide o operačnú pamäť, ktorá slúži na zapisovanie dát z práve prebiehajúcich úloh, ktoré aplikácie vykonávajú. Keď sa ti táto pamäť zaplní, tak mobil má tendenciu reagovať pomaly alebo sekať. To ale nie je jediný problém. Je pravda, že Android telefóny majú pomerne pokročilú správu RAM pamäte, ktorá vo svojej podstate vymazáva staré procesy, aby uvoľnili priestor novým, keď je to potrebné, ale je tam jedno ALE, uvádza server vosveteit.zoznam.sk.

RAM pamat smartfon
Zdroj: Vedelisteze.sk

Časť kódov z týchto aplikácií môže po odstránení úlohy z RAM pamäte v telefóne zostať aj po tom. Postupne sa ti takto môže zahltiť RAM pamäť nepotrebnými dátami. Ostatným aplikáciám tak nezostane dostatok pamäte, aby mohli riadne fungovať.

Druhým častým problémom je, že v RAM pamäti môžu bežať chybné procesy, ktoré môžu ovplyvniť to, ako plynulo ti funguje zariadenia.

Prečo by si mal telefón pravidelne reštartovať?

Prejdime teraz k tomu, prečo by si mal svoj smartfón pravidelne reštartovať. Pravdepodobne už tušíš, že to bude mať niečo dočinenia s RAM pamäťou. Vedz, že áno.

Reštart telefónu totiž spôsobí to, že sa z neho vymažú všetky dáta v RAM pamäti telefónu. Keď sa zapne, budeš ju mať teda prakticky prázdnu. Začneš teda fungovať s „čistým“ zariadením.

To ale nie je jediný dôvod, rovnako ukončíš aj všetky procesy vrátane tých, ktoré mohli fungovať nesprávne a prinútiš ich následne, aby sa spustili znova.

Ďalším a nemenej podstatným dôvodom, prečo by si mal reštartovať svoj telefón raz za pár dní je, že hackeri môžu udržiavať v pamäti RAM vírusy, aby zostali neodhalené. Reštartovaním zariadenia tieto procesy zastavíš. Ide tak aj o tvoju bezpečnosť.

virus v smartfone
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako často by si mal reštartovať svoj mobil?

Neexistuje žiadne exaktné pravidlo, ako často by si ho mal reštartovať. Experti vo všeobecnosti odporúčajú, aby si tak spravil jeden raz za dva až tri dni. Ďalší experti odporúčajú najmenej jedenkrát za týždeň.

Naša rada ale znie, aby si ho reštartoval vždy, keď máš pocit, že tvoj mobil nefunguje na 100 %. Rovnako môžeš využiť aj funkciu telefónu, ktorá reštartuje tvoj mobil vždy, keď zaregistruje nejaký problém. V Samsung telefónoch sa táto funkcia napríklad volá „Automatická optimalizácia“.

automaticka optimalizacia RAM pamate_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Viacero telefónov ponúka tiež možnosť, že tvoj mobil sa reštartuje v čase, keď ho aktívne nepoužívaš, napríklad v noci. Cesta k tejto funkcii je ale rôznou a závisí od značky tvojho smartfónu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.