Nemusíš chodiť do galérií, na výstavy umelcov ani na historické prehliadky, aby si si všimol tento fakt. Muži na starších sochách aj starších obrazoch, sú zobrazovaní s malými údmi. Prečo sa zobrazoval penis tak malý?
Dĺžka sa nemenila?
Štúdia, na ktorú poukázal portál iflscience.com, sa zamerala na túto tému. V štúdii zisťovali, aký je rozdiel vo veľkosti penisov v priebehu storočí, a aký to má súvis s historickými maľbami či sochami.
Výskumníci sa najprv pokúsili nájsť, čo najviac obrazov a sôch v priebehu storočí, na ktorých sú zobrazené mužské akty. Následne tieto diela usporiadali podľa časového usporiadanie a sledovali, či sa nejako menili počas priebehu storočia.
Výskumníci identifikovali 232 diel z 21 krajín, ktoré boli vhodné na štúdium. Dĺžku skúmali podľa zlatého rezu, keďže zobrazovanie diel je subjektívne. Zlatý rez poskytol číslo, ktoré bolo možne porovnávať v rôznych časových obdobiach.
Počas 15. a 16. storočia boli dĺžky mužských penisov približne rovnaké, aj keď množstvo obrazov sa znásobilo. Až do 19. storočia sa veľkosť penisov na obrazoch nemenila. Od 19. storočia sa však zobrazujú reálne až prehodnotené dĺžky mužského údu.
Kultúra civilizácie ovplyvnila zobrazovanie aktov
Symbol čistoty a sebaovládania
V starovekom Grécku a Ríme sa malá veľkosť penisu spojovala so symbolom čistoty, rozumu, cnosti, intelektu a sebaovládania. V týchto časoch prevládal rozum nad telesnosťou a sexualitou. Veľký úd bol totiž vnímaní ako symbol hrubosti a nedostatku sebaovládania, podobne ako v zvieracej ríši.
Estetické ideály krásy
Gréci sa snažili o zobrazovanie ideálov krásy, harmónie a proporcie. Proporcie tela boli tak zobrazované, aby upriamovali pozornosť na určité časti. Tie časti tela, na ktoré chceli upriamiť pozornosť, boli zobrazované vo väčších rozmeroch.
Naopak tie, na ktoré nechceli poukazovať, boli menších veľkosti, ako boli aj ich reálne predlohy. V kontexte celého tela boli menšie genitálie za estetický vhodnejšie, aby neodpútavali pozornosť od celkovej krásy a symetrie postavy.
Zobrazovanie bohov a barbarov
Aj v minulosti malý ľudia svojich bohov, ideály krásy či symboly civilizácie. Práve ich ľudské zobrazovanie ľudom často pomáhalo pripútať sa k nim a veriť v existenciu. Bohovia a idealizované postavy boli častokrát zobrazované s menšími údmi. Tento symbol, ako sme už spomínali, poukazoval na čistotu, civilizovanosť a inteligenciu.
Naopak, zlé vzory, ako boli napríklad barbari, satyrovia či iné mytologické bytosti, boli zobrazovaní s veľkými genitáliami, pretože autor diela chcel vyjadriť ich nespútanosť a zvieracie pudy.
Vplyv kresťanstva
Z antickej kultúry sa tieto ideály krásy a symboly čistoty, prenášali aj do neskorších období, ako je renesancia. Avšak, po príchode kresťanstva, sa tieto ideály ešte viac umocnili. Zobrazovanie veľkých údov bolo, čím ďalej tým viac tabuizované a chápané, ako vulgárne a provokatívne.
Tieto estetické a kultúrne normy ovplyvnili zobrazovanie ľudských tiel na stáročia. Avšak pre nás sú tieto diela možnosťou lepšieho chápania našich predkov a civilizácií pred tou našou. Dnes môžeme tieto diela vnímať ako odraz hodnôt a symbolov danej doby.