bateria notebooku_4
Zdroj: Vedelisteze.sk
Technológie

Akú reálnu kapacitu má batéria tvojho notebooku? Tento neznámy príkaz vo Windows musíš poznať

Batérie v našich zariadeniach sú jedným z najviac skúšaných komponentov. Vo väčšine prenosných zariadeniach nájdeš lítium-iónové batérie. Ide o obľúbenú technológiu, keďže sú ľahké, nabíjateľné a dokážu uložiť pomerne veľa energie na malom priestore.

Tento typ batérii nájdeme ako v smartfónoch, tak aj v notebookoch a ďalšej drobnej elektronike. A bez ohľadu na to, v akom type zariadenia ju máš, tak je dôležité poznať pravidlá, ako by si sa mal o batériu starať. Ak ich nebudeš dodržiavať, tak ti batéria bude degradovať rýchlejšie, než by mala.

Toto sú základné pravidlá, ako by si sa mal starať o batériu zariadenia

Napríklad, mnoho ľudí mylne verí, že batéria nedegraduje, ak je zariadenie neustále pripojené k zásuvke. Nie je to pravda. Batériu je potrebné pravidelne zaťažovať. Dôvodom je, že lítium-iónové batérie obsahujú chemické látky, ktoré sa môžu rozkladať alebo degradovať, ak batéria zostáva dlhodobo v extrémnych podmienkach (plne nabitá alebo úplne vybitá). Pravidelné zaťažovanie batérie pomáha udržiavať lítiové ióny v pohybe, čo je pre chemickú stabilitu dôležité.

Taktiež by si mal v batérii udržiavať ideálne napätie a to aj v situácii, ak zariadenie nepoužívaš. V tom najlepšom prípade by batéria mala mať okolo 50 – 60 %, to sa ale v praxi často nedá dosiahnuť. Ak budeš udržiavať úroveň nabitia niekde medzi 20 % až 80 %, tak je to dostačujúce.

Nemal by si zabúdať ani na to, že batéria sa vybíja aj vtedy, keď ju nepoužívaš, keďže v jej vnútri neustále prebiehajú chemické reakcie. Odložené zariadenia v zásuvke stola, je preto potrebné pravidelne dobíjať.

bateria notebooku nabijanie_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Rovnako by si batériu zariadenia nemal vystavovať neprimeranému teplu. To totiž vedie k urýchleniu chemických reakcií, ktoré prispievajú k rýchlejšej degradácii batérie. Platí to aj neprimeranom chlade. Napríklad pri pravidelnom vystavovaní zariadenie extrémne nízkym teplotám môže viesť k degradácii elektrolytu, ktorý sa môže stať menej účinným. Môže sa tiež vytvoriť tzv. lithium plating (usadeniny lítiového kovu na anóde), čo je nevratný proces, ktorý znižuje celkovú kapacitu batérie.

Ako zistíš kapacitu batérie notebooku

Prejdime ale teraz k tomu, ako môžeš odhaliť reálnu kapacitu batérie tvojho notebooku. Poslúži ti k tomu jednoduchý príkaz „powercfg/batteryreport“.

Možno sa teraz pýtaš, čo máš s týmto príkazom spraviť. Otvor si Príkazový riadok CMD. Stlač ikonu Štart a napíš CMD a otvor aplikáciu ako administrátor.

prikazovy riadok CMD windows
Zdroj: Vedelisteze.sk

Následne, ako otvoríš príkazový riadok, tak vlož do neho príkaz „powercfg/batteryreport“ (bez úvodzoviek), ako môžeš vidieť nižšie na snímke obrazovky.

CMD prikaz report baterie notebooku powercfgbatteryreport
Zdroj: Vedelisteze.sk

Následne ti príkazový riadok vráti URL adresu. V našom prípade ide o „C:\Users\matko\battery-report.html“ (ty budeš mať inú).

CMD prikaz report baterie notebooku powercfgbatteryreport_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Teraz URL adresu, ktorú ti príkazový riadok vrátil, skopíruj a vlož napríklad do internetového prehliadača. Otvorí sa ti report, kde uvidíš, v akom stave je batéria tvojho notebooku.

kapacita baterie notebooku report
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pre teba sú najdôležitejšie z reportu kolónky „Desing capacity“ a „Full Charge capacity“. Zatiaľ, čo prvá hovorí o pôvodnej kapacite, tak druhá o reálnej kapacite batérie, keď ju nabiješ na 100 %. V našom prípade sme teda spotrebovali približne 9,1 % kapacity batérie (51 870 : 56 500 x 100 = reálna kapacita batérie nášho notebooku).

Zaujímavou informáciou môže byť pre teba ešte „Cycle count“, čo je počet nabíjacích cyklov, ktoré si spotreboval. Ide o počet nabití z 0 % na 100 %. Počíta sa tak, že ak by si nabil notebook z 50 % na 100 %, tak by si minul pol nabíjacieho cyklu. Väčšina batérií notebookov je navrhnutá tak, aby zvládla 400 až 600 nabíjacích cyklov. Potom môžeš pociťovať menší výkon notebooku a samozrejme aj slabšiu výdrž zariadenia na jedno nabitie. Okrem iného si v reporte môžeš pozrieť aj to, kedy si nabíjal notebook.

Mimochodom, výrobcovia zariadení vo väčšine prípadov odporúčajú, aby si z času na čas batériu kalibroval, napríklad raz mesačne. Najčastejšie spravíš tak, že ju necháš úplne vybiť a následne nabiješ na 100 % a necháš ju po nabití zapnutú v zásuvke ešte aspoň hodinu až dve.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.