Často do práčky vkladáme veci bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, čo tam môže ísť a ako sa to treba prať. Niekedy pomiešame oblečenie rôznych farieb, inokedy dáme niečo vyprať na zlú teplotu alebo praním zničíme jemnú bielizeň. No možno sa ti stalo už aj to, že si svoje oblečenie vybral z práčky a bolo o pár čísel menšie. Prečo sa oblečenie v práčke môže scvrknúť?
Scvrknutie oblečenia
V prvom rade si je treba uvedomiť, že na každom oblečení sa nachádzajú štítky so symbolmi, ktoré ti povedia, ako môžeš konkrétne oblečenie prať bez toho, aby si ich zničil. Ak si na tieto upozornenia nedáš pozor, oblečenie sa môže zničiť, napríklad aj tým spôsobom, že sa scvrkne. To sa často stáva, keď je oblečenie pustené na vyššiu teplotu ako je odporúčané.
Správna teplota prania
Bavlna
Bavlnené oblečenie ako napríklad tričká či košele by si nemal prať na teplote vyššej ako 60 °C. Aj táto teplota je už pomerne vysokou. Bežne znečistené oblečenie postačí vyprať na 40 °C. Ak by si pral bavlnu na vyššej teplote ako je 60 °C, bavlna sa zmenší kvôli napätiu vo vláknach. Toto napätie vzniká pri výrobe oblečenia, a preto sa môže scvrknúť najmä nové ešte nepredpraté oblečenie alebo oblečenie zo 100 % bavlny.
Ak však je veľmi špinavé, alebo si bol ho mal na sebe počas choroby, per ho na vyššej teplote (50-60 °C), aby sa bielizeň poriadne vydezinfikovala. Už pri 60 °C vieš zo svojho oblečenia odstrániť baktérie, ak použiješ dezinfekčný prací prostriedok, alebo domáci lajfhek ocot, baktérie sa odstránia aj pri nižších teplotách.
Vlna
Vlna je materiál, pri ktorého praní si treba dávať obzvlášť pozor. Oblečenie z tohto materiálu sa môže scvrknúť už pri nízkej teplote 30 °C. Môže sa to stáť vtedy, ak sa táto teplota skombinuje s intenzívnym žmýkaním.
Vlnené vlákna, z ktorých je napríklad vlnený sveter vytvorený, sa pri veľkom trení a vyšších teplotách naťahujú a zamotávajú. Prebieha tu proces plstnatenia, čo ničí oblečenie.
Vlnu per ručne alebo v práčke avšak s nízkymi otáčkami a pri teplote do 30 °C. Sušenie v sušičke sa vôbec neodporúča, pretože vysoká teplota a veľké otáčky zničia vlnený materiál.
Polyester a syntetické materiály
Z týchto látok je vytvorených veľa kusov odevov aj preto, že sú jednoduchšie na údržbu. Tieto materiály sú odolnejšie voči zrážaniu a vyšším teplotám. Syntetické látky alebo polyester sa často pridávajú aj do oblečenia z iných materiálov, aby bolo oblečenie pružnejšie.
Oblečenie z tohto materiálu je odolnejšie aj pri vyšších teplotách, a nemalo by sa zraziť ani pri teplote nad 60 °C, avšak pri vysokej teplote môže sa poškodiť alebo zdeformovať.
Hodváb, čipka a satén
Jemná bielizeň z týchto materiálov by sa mala prať ručne vo vlažnej vode. Pri teplote viac ako 30 °C sú vlákna bielizne veľmi namáhané a jednoducho pukajú alebo sa scvrknú. Tieto materiály sú citlivé aj na pracie prostriedky, ktoré pri veľkom množstve môžu zapríčiniť ich zničenie.