Nedávno sme sa pozreli na zaujímavú tému, ako môžeš prečítať správu v Messengeri bez toho, aby o tom vedela druhá osoba. Dnes sa pozrieme na ďalšiu príbuznú tému. Tentokrát nebudeš čítať správy ty, ale niekto „cudzí“ a to bez toho, aby si o tom vedel.
Nižšie ti ukážeme, ako môžeš odhaliť, ktoré aplikácie v tvojom telefóne môžu pristupovať k obsahu SMS, správam vo WhatsAppe, Messengeru, Telegrame a podobne. Konkrétne ťa upozorníme na povolenia, ktoré to umožňujú.
Automaticky to ale neznamená, že keď má aplikácie toto povolenie, tak pristupuje k obsahu správ a zneužíva ich, ale potenciálne môže. Predstav si situáciu, že za aplikáciou, ktorá disponuje týmto privilégiom, stojí niekto, kto ti chce zle, napríklad hacker. Tak ti môže týmto spôsobom napríklad kradnúť overovacie správy, aby niečo autorizoval, napríklad obnovenie tvojho online účtu Facebooku či platbu a podobne.
Povolenia nižšie by si preto nemal dávať hocijakej aplikácii v tvojom mobile, ale len tým, ktorým dôveruješ na 100 %.
Čo sú to povolenia?
V prvom rade si ale povedzme, čo sú to povolenia v telefóne. Ide o privilégia, ktoré umožňujú pristupovať k určitým častiam tvojho mobilu, napríklad k správam, polohe, kamere, mikrofónu a tak ďalej.
Ako zistím, ktoré aplikácie pristupujú ku správam v mobile?
Poďme sa teraz pozrieť, ako môžeš zistiť, ktoré aplikácie pristupujú k správam v tvojom mobile. Najprv si povieme, ako môžeš zistiť, ktoré aplikácie vidia obsah tvojich SMS správ. Okrem toho, že ich vidia, tak môžu ich aj odosielať.
Tieto aplikácie vidia obsah SMS správ
Postup nižšie ti ukážeme na telefóne Pixel. Vo svojej podstate je ale veľmi podobný aj na mobiloch iných značiek. Alternatívne môžeš použiť našepkávač v nastaveniach mobilu.
- Otvor si Nastavenia mobilu a nájdi možnosť Zabezpečenia ochrany súkromia (v závislosti od výrobcu tvojho mobilu, sa dostaneš k nastaveniam nižšie často cez možnosť Aplikácie).
- Zroluj ponuku k možnosti Nastavenia ochrany súkromia.
- Teraz klikni na možnosť Správca povolení.
- V ponuke nájdi možnosť SMS a klikni na ňu. Následne uvidíš všetky aplikácie, ktoré môžu pracovať s tvojimi SMS.
Ak by si potreboval vidieť návod vyššie aj na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme.
- Zdroj: Vedelisteze.sk
- Zdroj: Vedelisteze.sk
- Zdroj: Vedelisteze.sk
Možno si teraz hovoríš, že iné aplikácie nemôžu vidieť obsah správ z ostatných aplikácií, napríklad Messengeru, WhatsAppu a podobne. Nie je tomu tak. Existuje ešte jedno povolenie, ktoré umožňuje vidieť obsah správ a je oveľa nebezpečnejšie.
Ide o možnosť vidieť obsah upozornení, teda notifikácií. Vďaka tomuto povoleniu aplikácie vidia prakticky všetko, čo sa ti dostane do notifikačnej lišty, vrátane správ z rôznych aplikácií.
Ktoré aplikácie pristupujú k notifikáciám v mobile
Prejdime teraz k návodu, ako sa môžeš pozrieť na zoznam aplikácií, ktoré vidia obsah notifikačnej lišty. Toto povolenie nenájdeš medzi bežnými privilégiami, ale medzi špeciálnymi.
Častokrát, ako sa dostaneš na kartu povolenia, tak treba kliknúť na tri zvislé bodky a následne na možnosť „Špeciálne povolenia„.
- V našom prípade, na telefóne Pixel, otvor Nastavenia mobilu a klikni na kartu Aplikácie.
- Zroluj ponuku k možnosti Špeciálny prístup a otvor ju.
- Teraz klikni na možnosť Čítanie a ovládanie upozornení a odpovedanie na ne. Následne uvidíš zoznam aplikácií, ktoré môžu čítať obsah z upozornení.
Ak by si potreboval vidieť návod vyššie na snímkach obrazovky, tak ti ich dole prikladáme.
- Zdroj: Vedelisteze.sk
- Zdroj: Vedelisteze.sk
- Zdroj: Vedelisteze.sk
- Zdroj: Vedelisteze.sk
S týmito povoleniami by si mal pracovať veľmi opatrne a povoľovať ich len aplikáciám, ktorým dobre veríš. Ak nájdeš v zozname také aplikácie, ktorým nedôveruješ, tak privilégium im odober, ideálne aplikáciu ale vymaž z mobilu.