V našich domácnostiach je veľmi obľúbený nábytok z dreveného materiálu. Tento materiál dodáva celému interiéru príjemný a útulný dojem. Okrem pekného dizajnu, drevo ponúka aj ďalšie skvelé vlastnosti ako sú napríklad odolnosť či dlhotrvácnosť. Okrem toho sa drevo jednoducho udržiava a drevený nábytok sa dá taktiež zrenovovať, ak sa poškodí.
Aj keď je tento materiál dosť odolný, niekedy sa nám stane, že nám na nejaký kus nábytku spadne nejaké náradie či kuchynská pomôcka, takým spôsobom, že v dreve zanechá preliačinu či dieru. Ale ako sme už vraveli, drevené výrobky sa dajú celkom jednoducho renovovať alebo opraviť. Treba ale vedieť ako na to. My ti dnes poradíme, ako sa zbaviť neestetickej priehlbiny na dreve.
Ako odstrániť priehlbinu raz a navždy?
Niekedy sa stane, že nám na drevený stôl, podlahu či skrinku spadne niečo tak nešťastne, že v tomto kuse nábytku či v podlahe ostane stopa po páde. Ale vedel si, že táto stopa po páde sa dá vypariť žehličkou? Znie to možno zvláštne, ale je to tak.
Všetko, čo budeš potrebovať, je čistá voda, handra alebo staré tričko a žehlička.
Na miesto, kde je priehlbina, nalej trošku vody. Daj si pozor, aby si jej tam nenalial veľa. Stačí toľko, aby zakryla dieru. Na toto miesto polož handru alebo staré tričko. Voda bude presakovať cez látku, ale to je v poriadku. Nechaj takto vodu niekoľko minút pôsobiť na drevo. Nemusí to byť dlho. Cieľom je, aby sa voda mierne vpila do dreva.
Nastav si žehličku na najvyšší stupeň a prilož ju na látku v mieste, kde je priehlbina (samozrejme cez látku). Prechádzaj žehličkou po tom mieste krúživými pohybmi. Daj si pozor, aby si na látku poriadne tlačil. Rob tak až kým látka neuschne, čo nepotrvá veľmi dlho.
Po uschnutí opakuj to isté, až kým sa drevo nenasiakne toľkou vodou, že sa vráti na pôvodné miesto. Keď bude drevo v rovine s ostatnými časťami dreva, môžeš ukončiť vyparovanie. Keď by bolo drevo po páde veľmi poškodené, môžeš aj po vyparovaní vidieť obrysy po priehlbine.
Na odstránenie aj týchto obrysov budeš potrebovať brúsny papier. Pomocou neho jemne prechádzaj po mieste, kde ostali znaky po priehlbine. Daj si pozor, aby si na drevo veľmi netlačil, inak ho veľmi zbrúsiš a urobí sa nová priehlbina. Tento postup je efektívny najmä pri mäkších druhoch dreva, ako je borovica, smrek alebo jelša, kde sa vlákna môžu ľahko znovu zdvihnúť. Tiež je ale dôležité uviesť, že najlepšie funguje na nefarbenom alebo neošetrenom dreve.
Nakoniec môžeš drevo ešte ošetriť olejom, voskom alebo lakom, aby na nábytku nebolo vidieť, že si ho renovoval. Ak je nábytok aj farbený odporúčame miesto prejsť aj totožnou farbou na drevo.
Treba ale povedať, že tento trik je menej efektívny pri dreve ako je dub, orech, mahagón, javor, prípadne ak je drevo ošetrené nejakým prípravkom, ktorý nedovoľuje vode preniknúť do dreva.
Ako je možné, že žehlička a voda opravia nábytok?
Tento trik je jednoduchým a skvelým tipom ako si sám zrenovovať nábytok alebo podlahu. Drevo je prirodzene porézným materiálom, a cez svoje póry jednoducho absorbuje vodu. Voda absorbovaná v dreve sa vplyvom tepla zo žehličky začne zahrievať a mení sa na paru. Vodná para prenikne hlbšie do dreva a spôsobuje, že drevené vlákna sa opäť roztiahnu, a vrátia do pôvodného stavu.