Určite poznáš ten úžasný pocit, keď máš nové osušky či uteráky, ktoré sú nesmierne jemné a nadýchané. Častým praním ich jemnosť ubúda, stavajú sa tvrdšími a menej poddajnými. kvôli jemnosti sme ochotní nakupovať stále nové uteráky, no je to potreba? Pripravili sme pre teba tip, ktorý dá tvojim uterákom druhý život.
Čo sa stane, ak uteráky neperieme dostatočne?
Uteráky sú veľmi dôležitá pomôcka pri našej osobnej hygiene. Či sa sprchujeme, alebo si len umývame tvár či ruky, zakaždým využívame uteráky na utretie našej kože. Aj keď tieto uteráky po opakovanej osobnej hygiene vyzerajú čisto, ukrývajú sa v nich baktérie, plesne a odumreté bunky kože.
Aj uterák po použití nenecháme poriadne uschnúť je skvelým prostredím pre množenie rôznych druhov mikróbov, vrátane tých škodlivých. Množenie baktérií môžeme zaznamenať aj tým, že nám uterák začne zapáchať. Treba ale povedať, že baktérie sa môžu množiť potenciálne aj bez zápachu. Keď ale už cítiš zápach, tak je zle.
Takýto uterák nie je vhodný na opakovane použitie a treba ho vyprať. Ak by sme ho použili, môžeme si spôsobiť nepríjemné komplikácie, ako sú kožne problémy, ale aj rôzne plesňové infekcie.
Možno si to nevedel, ale kvôli týmto faktorom sa neodporúča používať jeden uterák dlhšie ako tri dni. Uteráky na tvár a ruky by sme mali prať už po jednom dni, a tie do posilňovne dokonca po každom použití. Po uplynutí tejto doby by sme mali dať každý uterák do práčky a starostlivo ho vyprať.
Ako prať uteráky, aby sa poriadne vydezinfikovali a ostali jemné?
Hygienická čistota
Aby sme sa zbavili, čo najväčšieho počtu baktérií, je treba prať uteráky na čo najvyššej teplote. Minimálna hranica pri ich praní je 60 stupňov Celzia. Čím vyššia teplota, tým lepšie, pretože pri vyšších teplotách baktérie zomierajú.
Pre ešte efektívnejšie odstránenie baktérie môžeš poučiť špeciálne antibakteriálne tekutiny do prania, ktoré kúpiš v drogérií. Takto vypraté uteráky budú čisté a hygienické, no po niekoľkých vypratiach môžu stratiť svoju jemnosť.
Jemnosť a nadýchanosť
Keď uteráky perieme pravidelne, môžeme si všimnúť, že ich jemnosť a nadýchanosť sa vytratila. Ak sa budeš riadiť týmto návodom , ako uteráky správne vyprať, zachováš ich jemnosť a nový vzhľad na veľmi dlho.
Ako sme už hovorili, uteráky per na najvyššiu teplotu, no ak ich dáš vyschnúť do sušičky, teplotu zníž na polovicu. Zníženie teploty v sušičke pomôže uterákom, aby ich bavlnená látka nestratila jemnosť.
Raz mesačne sa uterákom povenuj viac a prelej ich 2 litrami horúcej octovej vody. Do 2 litrov vriacej vody pridaj pol litra octu, tento pomer ti vystačí na cca 5-6 uterákov. Uteráky môžeš v pripravenom roztoku nechať aj chvíľu namočené a potom ich vyžmýkať. Táto procedúra odstráni baktérie a prinavráti latke jemnosť.
Takto uvarené uteráky následne daj do práčky a vyper. Pri každom praní uterákov použi len malé množstvo tekutého čistiaceho prostriedku. Prášku na pranie sa radšej vyhni. Prášok totiž zanecháva na uterákoch zvyšky, ktoré spôsobujú jeho drsnosť a nedostatočnú savosť. Taktiež sa vyhni aviváži. Tá sa prilepí k látke a pôsobí podobne ako prášok na pranie.
Aviváž môžeš nahradiť liehovým octom s pridaním pár kvapiek tvojho obľúbeného esenciálneho oleja, aby uteráky pekne voňali. Tento ocot nalej do priehradky na aviváž. Nemusíš sa ho báť použiť. Po vyschnutí ho na oblečení nebude vôbec cítiť.