obrázok chýba
youtube.com
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Čistič, Učiteľka alebo Červený kapitán – dôkazy, že aj Slováci tvoria filmy, ktoré sa oplatí vidieť

O slovenskom filme sa príliš nehovorí. Kiná neustále valcujú americké trháky, ktoré čoraz viac lákajú mnohých divákov. No aj na našej domácej pôde sa tvorí a vôbec to nie je také zlé, ako sa môže zdať.

Kedy ste naposledy videli slovenský film? A vedeli by ste vôbec vymenovať aspoň zopár slovenských režisérov? Juraj Jakubisko sa nepočíta. Niektorí si možno spomenú na niekoľko starších kreatívnych počinov zo slovenskej kinematografie, no ani tá súčasná nezaostáva. Mnohokrát je, žiaľ, ocenená zahraničným publikom viac, ako tým domácim. Toto je rebríček niekoľkých zaujímavých filmov, ktoré nepotrebujú dabing ani titulky a oplatí sa ich vidieť.

Agáva

Foto: youtube.com

Film slovenského režiséra a scenáristu Ondreja Šulaja dýcha priam horúcou letnou atmosférou. Odohráva sa v období krátko po druhej svetovej vojne a jednoduchou dejovou linkou rozpráva príbeh viacerých postáv. Ten sa výrazne zužuje na zakázaný ľúbostný románik. Agáva je adaptáciou časti románu spisovateľa Ladislava Balleka s názvom Agáty. Dej sa chvíľami môže zdať až príliš prvoplánový či banálny, no obrazové stvárnenie horúcich a vášnivých letných dní, či postupné odhaľovanie komplikovaných charakterov vie celkom zaujať.

Eva Nová

Foto: youtube.com

Dráma s názvom Eva Nová si získala popularitu najmä v zahraničí. Emília Vášaryová vo filme Marka Škopa stvárňuje bývalú herečku, ktorá sa po protialkoholickom liečení snaží zaradiť späť do normálneho života a získať si priazeň svojho syna. Film získal niekoľko ocenení a dokonca bol Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou navrhnutý na Oscara v kategórii cudzojazyčný film.

Čistič

Foto: youtube.com

Režisér Peter Bebjak sa v tomto prípade pohral s najtajnejšími zákutiami ľudskej duše. Film Čistič je temnou drámou o medziľudskej komunikácii a dopade detských zážitkov na život každého z nás. Hlavná postava Tomáša sa živí celkom netradičnou činnosťou – upratuje takzvané „miesta činu“. Zmena nastáva vtedy, keď začne pozostalých tajne pozorovať v ich vlastnom byte.

Učiteľka

Foto: youtube.com

Napätá atmosféra podaná českým režisérom Janom Hřebejkom a slovenským kameramanom Martinom Žiaranom pripomína bývalý komunistický režim. V tomto filme však najviac zaujala hlavná postava učiteľky v stvárnení slovenskej herečky Zuzany Mauréry, ktorá aj milým úsmevom dokáže hravo manipulovať celé okolie. Dej v niektorých chvíľach až nepríjemne mrazí a postupne odhaľuje súkromné príbehy nevinných učiteľkiných žiakov.

Červený kapitán

Foto: youtube.com

Kriminálky slovenského spisovateľa Dominika Dána hádam ani netreba bližšie predstavovať. Jedna z nich sa dočkala aj svojho filmového spracovania. Červeného kapitána režíroval Bratislavčan Michal Kollár a na jeho produkcii sa podieľali okrem Slovákov aj Česi a Poliaci. Príbeh zobrazuje mladého detektíva Richarda Krauza, ktorý sa tesne pred rozdelením Československa dostáva k novému prípadu. Ten však skrýva viac tajomstiev ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Všetko alebo nič

Foto: youtube.vom

Najnovší slovenský film, ktorý sa len nedávno dostal do kín má na svedomí režisérka Marta Ferencová. Potešil najmä fanúšikov spisovateľky Evy Urbaníkovej, známej svojimi knižnými „evitovkami“. Práve jedna z nich dostala aj svoju filmovú podobu v hlavnej úlohe s Táňou Pauhofovou. Všetko alebo nič je romantickou komédiou, ktorá rozosmeje a svoje postavy potrápi jednoduchou láskou.

To je len niekoľko dôkazov, že zaujímavé filmy nájdeme aj u nás. Mnohokrát vznikajú práve v spolupráci s Čechmi, ako napríklad aj Pirko, zobrazujúci spoločensky tabuizované témy. Vynechať sa nedá ani dokumentaristika, ktorú zvláda napríklad Pavol Barabáš a len nedávno predstavil svoju Slobodu pod nákladom alebo Suri. Ďalším je aj Jaroslav Vojtek a jeho Tak ďaleko, tak blízko o autistických deťoch.

Netradičné či zaujímavo spracované príbehy nemusia mať vždy len zahraničnú nálepku. Niekedy sú k nám bližšie, ako sa zdá.

Text: Katarína Jenisová

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.