modre oci
bigthink.com
Nezaradené

Oceánsky pól nedostupnosti: Bod Nemo je najvzdialenejší bod od pevniny a cintorín vesmírnej techniky

Svoj názov získal po ponorke známeho Jules Verna, ktorý v preklade z latinčiny znamená „nikto“.

Bod Nemo leží uprostred Tichého oceánu, vzdialený približne 3000 km od Nového Zélandu. Prischol mu tiež prívlastok „oceánsky pól nedostupnosti„. Vzhľadom k tomu, že nejde o skutočný fyzikálny jav, nie je možné ho vidieť v teréne. Ide o najvzdialenejšie miesto od pevniny, konkrétne 2688 km od ostrova Ducie na severe, Veľkonočného ostrova na severovýchode a ostrova Maher v blízkosti pobrežia Antarktídy. Póly nedostupnosti sú kvôli svojej odľahlosti od iných geografických prvkov najťažšie dosiahnuteľné.

Foto: redbull.com

Odborníci už dlho diskutovali o nájdení stredu oceánu, až moderné technológie však priniesli riešenie. Oficiálne bol objavený v roku 1992 výskumným inžinierom Hrvoje Lukatelom. Namiesto začatia expedície, vypočítal Lukatela polohu tohto bodu pomocou počítačového softvéru. Je preto nepravdepodobné, že sa tento bod bude v budúcnosti výrazne posúvať.

Foto: notey.com

Najrýchlejšej lodi sa sem podarilo dostať za 15 dní, 10 hodín a 37 minút. Posádky sa tu cítia osamotene ako astronauti vo vesmíre. A k nim to majú dokonca bližšie ako na najbližšiu pevninu (cca 400 km). Ďalšou zaujímavosťou tohto bodu je fakt, že sa stal cintorínom vesmírnej techniky. Nachádza sa v hĺbke asi 4 km, našli by sme tam množstvo starých satelitov i dokonca stanicu Mir. Vesmírnu techniku je potrebné nechať dopadnúť, čo najďalej od pevniny, aby nespôsobila žiadne škody. Preto sa práve bod Nemo stal skvelým miestom pre podobné účely. V okolí tohto miesta sa nenachádza vysoká populácia morských živočíchov, preto ide o najvhodnejšiu lokalitu pre cintorín vesmírnej techniky.

zdroj: bbc.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.