modre oci
Nezaradené

Aké boli najpodivnejšie príbehy vedy uplynulého roka 2015?

Rok 2015 máme za sebou. Aké však boli najdivnejšie vedecké príbehy, ktoré sa odohrali?…

10. Upírské drony americkej armády

Americkí vojenskí vývojári DARPA vyvíjajú drony, ktoré sú ako upíri. Nemajú dlhé očné zuby a nesajú krv. S populárnymi nemŕtvymi majú spoločné to, že sa na slnečnom svetle kompletne rozplynú. Americká armáda už nechce, aby sa ich drony na tajných misiách dostávali do rúk protivníkov.

9. Sýrčania si vyžiadali späť svoje semená zo Špicberského úložiska

Na nórskych Špicbergoch majú globálne úložisko semien z celého sveta v prípade globálnej krízy. Organizácia iCard, ktorá poskytla semená zo Sýrie, ale zjavne nemieni čakať na globálnu krízu a vyžiadala si sýrske semená späť. Majú doplniť semennú banku v rozvrátenej Sýrii. Vzhľadom k prebiehajúcej vojne je ale ich osud neistý.

800px-Svalbard_seed_vault_IMG_8894

8. Holuby, ktorí diagnostikujú rakovinu

Na Kalifornskej univerzite v Davise naučili 16 holubov rozoznať na snímkach z mikroskopu rakovinu prsníka od normálneho prsného tkaniva. Operencom to vraj išlo veľmi dobre. Ide o ďalšie potvrdenie skvelých pozorovacích schopností holubov.

7. Jašterica z Argentíny má 6 chvostov

Jaštery sú známe schopnosťou regenerovať poškodené tkanivo, hlavne pokiaľ ide o chvosty. Ich regenerácia sa ale niekedy zvrtne. V Argentíne našli jaštera teju pruhovaného, ​​ktorému narástlo hneď 6 neúplných chvostov, čo je vraj svetový rekord.

6898760-3x2-700x467

6. Megakonštrukcia cudzej civilizácie alebo kŕdeľ komét?

Astronómov fascinovalo zvláštne stmievanie hviezdy KIC 8462852. Ako by ju zatieňovalo niečo veľké, s čím sme sa zatiaľ ešte nestretli. Objavili sa špekulácie, že by snáď mohlo ísť o ohromnú štruktúru cudzej civilizácie, skromnejšie vysvetlenie počíta s neobvyklým kŕdľom komét.

5. Bezhlavej ploskule narástli hlavy iných druhov

Ploskule regenerujú ešte oveľa lepšie, než jaštery. Vedci zistili, že keď ploskavcom druhu Girardia dorotocephala odrežú hlavu a pohrajú sa s ich nervovými bunkami, tak jej narastú hlavy tvarom zodpovedajúce iným druhom.

dugesia_subtentaculata_tipus_lleria_3

4. Ploskule, ktoré sa rozmnožujú po oplodnení vlastnej hlavy

Ploskule sú natoľko divné, že sa v tomto prehľade umiestnili hneď dvakrát. Druh Macrostomum hystrix predstavuje hermafroditov, ktorí sa normálne pária v dvoch, keď im ale chýba partner, tak si pomocou ostrého penisu oplodnia vlastnú hlavu. Spermie potom doputujú k vajíčkam a všetko pokračuje, ako má.

3. V Kazachstane masovo zahynuli sajgy

Veľká časť svojráznych antilop sajgy, ktoré žijú na Strednom Východe, zrazu zahynula. Step sa behom pár dní pokryla telami mŕtvych zvierat. Zrejme išlo o dramaticky prebiehajúcu nákazu, ale presná príčina masového úhynu kriticky ohrozeného druhu nie je doteraz známa.

saiga-antelope-die-off

2. Muž sa nestal otcom kvôli nenarodenému dvojčaťu

Niektorí ľudia nemajú vo všetkých bunkách svojho tela rovnakú DNA. Pred svojím narodením splynuli so svojím súrodencom, a vo vzácnych prípadoch to vyjde najavo. Že je to tak, nedávno zistil jeden muž, ktorý zlyhal v teste otcovstva, hoci je preukázateľne otcom svojho dieťaťa.

1. Pacient sa nakazil rakovinou od pásomnice

Jeden Kolumbijčan s vírusom HIV sa nakazil rakovinou, ktorú dostal od bežného druhu pásomnice. Jeho imunitný systém sa správal zvláštne, larvy pásomnice sa mu rozšírili na neobvyklé miesta v tele a zmenili sa tam v nádory. Nešťastný pacient nakoniec nezvyklej nákaze podľahol.

8WhJ.pasomnica

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.