obrázok chýba
seeker.com / South Tyrol Museum
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Aké boli najzaujímavejšie archeologické objavy roku 2016?

Archeológovia majú za sebou pestrý rok.

Párkrát sa prerátali a niektoré nadšenia skončili omylom. No čo sa im naopak podarilo? Niektoré objavy sú doslova dychberúce.

img: seeker.com / Egypt Ministry of Antiquites

Centrom tých najzaujímavejších bol Egypt. Práve tu sa podarilo odkryť písomnosti staré 4500 rokov. Starobylé zvitky papyrusov ponúkajú náhľad do života pracovníkov v prístave počas vlády štvrtej dynastie kráľa Chufu. Okrem početného množstva zvitkov Egypt ponúkol aj 3000 rokov starú múmiu v perfektne zachovanom sarkofágu.

img: seeker.com / Egyptian Museum of Cairo

Ďalším prekvapivým objavom bola dýka kráľa Tutanchamóna, pri ktorej zbystril pozornosť snáď celý svet. Tá bola totiž vyrobená z kovu, pochádzajúceho doslova z vesmíru s meteroickým pôvodom.

img: seeker.com / Michael Habicht

Sarkofágy sú nám známe a ich objavy potešili archeológov aj v roku 2016. No kusy nôh kráľovnej Nefertiti? Tak to už prekvapilo nejedného bádateľa. Boli 3200 rokov staré. Sú vystavené v múzeu v Taliansku a ešte predtým boli identifikované tímom vedcov vo Švajčiarsku.

img: seeker.com / Museum Silkborg

Pripálené jedlo ako dôkaz príchutí z kuchyne spred 3000 rokov? Tak to sa naozaj stalo. Aj takáto chyba dokáže povedať niečo o tom, ako sa ľudia kedysi stravovali. Tejto kuchárke sa pripálil syr a našli ho v Dánsku. Ďalšími objavmi, ktoré v tomto roku ohúrili verejnosť a pochádzali z dávnych kuchýň bol napríklad aj 340 rokov starý syr zo Švédska alebo 2000 rokov stará hrudka masla.

img: seeker.com / Petrie Museum

Predkovia nám zanechali aj kúsok módy a to v podobe najstaršie zachovanej košele, ktorá má už 5000 rokov.

img: seeker.com / Vasilis Mentogianis

Okrem rôznych kúskov zo starobylého života aj more odkrylo svoje tajomstvá. Napríklad v hlbinách gréckeho súostrovia Fourni identifikovali až 23 starovekých vrakov lodí.

img: seeker.com / South Tyrol Museum

Moderná veda ukázala svoju silu aj v oživovaní starého. To sa vedcom podarilo pri ľadovom mužovi menom Ötzi, keď doslova rekonštruovali zvukovú podobu jeho hlasu. Počas veľkého kongresu si tak jeho účastníci mohli vypočuť niekoľko tónov samohlások tmavovlasého ľadového muža.

img: seeker.com / Giorgio Baratti

Ideu o pokojnom ľude Etruskov trochu narušil objav hrobky so spútaným mužom. Inými prekvapeniami boli nálezy hrobiek ľudí v Poľsku s priklincovanými kostrami k zemi, aby nevstali z mŕtvych, či 2500 rokov staré kostry s odstránenými hlavami na Sibíri.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.