V živote sa stretávame s rôznymi klamlivými mýtmi. Tieto sa tentoraz týkajú nášho ľudského tela.
Vitamíny nás vyliečia.
Jedna pilulka vás nevylieči. Vitamíny regulujú procesy v našom tele a na to, koľko ich berieme by sme si mali dať obzvlášť pozor. Väčšie dávky nám totiž u niektorých typov vitamínov môžu ublížiť.
Hnedý cukor je zdravší ako biely.
Nie každý hnedý cukor je trstinový. Ak chceme žiť zdravšie, na to si treba dať pozor. Aj za tým hnedým sa niekedy skrýva len biely cukor, zafarbený karamelom alebo melasou. Tmavší je považovaný za zdravší aj z toho dôvodu, pretože je menej sladký. Je to však kvôli väčšiemu obsahu vody, čo nás pri výbere môže pomýliť.
Alkohol zabíja mozgové bunky.
Alkohol samotné mozgové bunky dokáže poškodiť, no nezabije ich. Takisto poškodzuje aj prepojenia medzi nimi, no po prehýrenej noci o ne neprídete. Väčšie množstvo alkoholu zasahuje metabolické procesy v tele a môže viesť k nedostatku kyslíka.
Deťom zvyšuje hyperaktivitu len cukor.
Cukor pôsobí na energiu detí, zvyšuje kalórie a kvôli nim sa zvyšuje aj následná hyperaktivita. No táto energia len cukrom zvýšená byť nemusí.
Nervové bunky sa neregenerujú.
Smrť nervových buniek je prirodzený a konštantný proces. Tie nové sa následne objavujú v rôznych častiach mozgu.
Pravá hemisféra je zdrojom kreativity a ľavá patrí logike.
Je pravdou, že ľavá zodpovedá za určité funkcie a pravá zase za iné. No vedci ešte stále musia pátrať po niekom, kto má len jednu hemisféru viac rozvinutú ako druhú. Je niekoľko častí nášho mozgu, ktoré zodpovedajú napríklad za kreativitu a nachádzajú sa pritom v oboch hemisférach.
V noci si musíte dopriať 8 hodín spánku.
Každý vie, že by sme mali spať aspoň tých 8 hodín. No tak ako sú ľudia odlišní, tak je odlišný aj počet hodín, ktoré by si mali v spánku dopriať. Niekomu stačí 6 iný potrebuje aj 10. Nielen nedostatok, ale aj príliš dlhý spánok môže mať negatívny dopad na naše zdravie.
Antibiotiká zabíjajú vírusy.
Antibiotiká zabíjajú len baktérie. Chrípku napríklad spôsobuje vírus, ktorý na antibiotiká jednoducho reagovať nebude. V tomto prípade je takáto liečba neefektívna.
Z čokolády máme čierne bodky.
Vedci v tejto oblasti uskutočnili experiment s prekvapivým výsledkom. Niekoľkým ľuďom dali tyčinky, ktoré obsahovali s vyšším obsahom čokolády. Keď porovnali množstvo čiernych bodiek na pleti, ktoré mali zúčastnení pred experimentom a po ňom, nenašli žiaden rozdiel.