Vedci identifikovali gén, ktorý môže za šedivenie vlasov.
Niektorí začnú šedivieť po 40. narodeninách, iní si nájdu „strieborný“ vlas už pred 25-kou. Čo je za tým? Vedci už dlho chápu, ako naše vlasy zosivejú- starnutím totiž prestanú produkovať toľko pigmentu zvaného melanín. Neboli však schopní zistiť, prečo, alebo ako to zastaviť. Pochopenie génu zapojeného v tomto procese by však mohlo viesť k novým formám predchádzaniu šedinám.
Nová štúdia sa zamerala na genómy viac ako 6000 ľudí v Latinskej Amerike, ktorí prišli z najrôznejších prostredí, vrátane afrických, európskych a boli medzi nimi aj rodení Američania.
Skenovaním ich DNA boli vedci schopní identifikovať 18 génov, ktoré sú zodpovedné za viaceré vlastnosti vlasov, akými je šedivenie, ich hrúbka, vlnitosť a podobne. Gén, ktorý je spojený so šedivými vlasmi sa nazýva IRF4.
Vedci však prišli na to, že nielen gény majú podiel na šedivení, ale aj faktory životného prostredia, pevnosť našich vlasov alebo to, či sú kučeravé, alebo rovné. Nie je teda isté, že ak máte gén IRF4, budete mať sivé vlasy, len to zvyšuje vaše šance na ne. Napriek tomu má odhalenie tohto génu veľkú budúcnosť. Vedci vďaka nemu môžu skúmať, čo spomaľuje šedivenie alebo, čo ho naopak, urýchľuje, a tiež budú schopní zistiť, ako sa vlastne tento „šedivý“ gén vyvinul.
img: Roberto Trombetta/Flickr