Obrázky zhluku galaxií MACS J1149+2223, vyhotovené Hubblovým kozmickým teleskopom (HST) v septembri 2014, odhalili vzdialenú explodujúcu hviezdu – supernovu – ktorá sa nepodobá žiadnej pred ňou.
Supernova, pomenovaná po nórskom astrofyzikovi Sjur Refsdalovi – Refsdalova supernova, je prvou supernovou, ktorá bola gravitačnými šošovkami rozložená do štyroch rôznych obrazov. Tieto obrazy tvoria takmer dokonalý Einsteinov kríž okolo jednej galaxie z zhluku
Gravitačné šošovkovanie bolo predpovedané Einsteinovou obecnou teóriou relativity, ktorá bola po prvý krát publikovaná presne pred 100 rokmi – 25. septembra 1915. Doposiaľ bolo gravitačné šošovkovanie pozorované napríklad u galaxií, u supernovy ide o vôbec prvý prípad.
Na základe dát získaných HST a MUSE, predpovedal tým astronómov pod vedením Claudia Grilla, že ďalší diel obrazu supernovy bude najlepšie pozorovateľný medzi marcom a júlom 2016 (s možnou prvou detekciou už pred koncom roku 2015). Vedci predpovedali nielen, kde a kedy bude možno supernovu znovu pozorovať, ale taktiež ako jasná približne bude.
Gravitačná šošovka je astronomický pojem používaný pre objekt s intenzívnym gravitačným polom, ktorý sa nachádza medzi pozorovateľom a zdrojom svetla či iného žiarenia, pričom tento objekt svojím gravitačným polom zakrivuje lúče vychádzajúce zo zdroja podobne, ako je tomu pri šošovke.
Proces ohybu svetla v gravitačnom poli (a javmi sním súvisiacimi) sa označujú ako gravitačné šošovkovanie.
spacetelescope.org, eso.int
Foto:
NASA, ESA, S. Rodney, FrontierSN