Vzdialenosť Zeme od Slnka spadá do zóny, ktorú nazývame obývateľnou. To znamená, že tu nie je príliš teplo, ani príliš zima na to, aby voda existovala v kvapalnom skupenstve. Zem je vlastne hruda kameňa s tekutou vodou, ktorú nazývame domov. Ale čo ak by sa zrazu zmenila, a stala sa dvakrát väčšou?
V prvom rade, ak máme zachovať jej hustotu, pribudla by nám masa materiálu tvoriaceho Zem. To by malo za následok dvojnásobnú gravitačnú silu. Nič moc pre ľudí trpiacimi komplexami z vlastnej váhy. Zariadenia by totiž ukazovali dvojnásobné hodnoty! Bežného človeka by napríklad taká prechádzka do obchodu veľmi vyčerpala. Bolo by to asi ako nosiť na chrbte svoje vlastné lenivé dvojča.
Postupom času by sa naša kostra prispôsobovala, a kostra nohy by bola omnoho hrubšia a pevnejšia.
Medzitým, stromy by padali ako domino. A každý nový by bol oveľa menší. Prečo? Pretože kvôli gravitácii by bolo omnoho ťažšie dostať vodu zo zeme do väčšej výšky.
Gravitácia by mala veľký vplyv aj na Mesiac. Proces vysvetľovania „prečo“ je pomerne zložitý, no v princípe by z Mesiaca veľa neostalo – len roztrúsené kúsky obiehajúce Zem.
Čím väčšia by Zem bola, tým viac by sa dokázala ohrievať a tým horúcejšie jadro by mala.
Ak vás takáto predstava zaujala, môžete si pozrieť video, ktoré jednoduchými animáciami znázorňuje všetky popísané efekty. (potrebná aspoň základná angličtina)