Sedíte v lietadle a pred štartom vás letušky žiadajú, aby ste vypli svoj mobilný telefón. Je to naozaj potrebné? Čo sa stane ak neposlúchnete?
Obavy o bezpečnosť v tomto prípade vychádzajú z výskumu, podľa ktorého sa vo výške viac ako 3000 metrov signál vášho telefónu odráža od iných vysielačov, respektíve veží a vysiela silnejšie.
Aj napriek všeobecne rozšírenej obave nebol zaznamenaný prípad, kedy by lietadlo havarovalo práve kvôli telefónu. Bývalý technik Boeingu Kenny Kirchoff tvrdí, že práve telefón nemusí spôsobiť pád lietadla. Môže však vytvoriť komplikácie pre pilotov pri vzlietaní a pristávaní.
S vývinom modernej technológie sa tieto riziká pomaly prekonávajú. V roku 2014 vyhlásila Európska bezpečnostná letecká agentúra, že elektronické zariadenia nepredstavujú bezpečnostné riziko. Letecké spoločnosti museli dokázať, že ich systémy nie sú telefonickým signálom ovplyvnené. Niekoľko z nich dokonca povolilo volania počas letu cez špecifické spoločnosti ako On Air alebo AeroMobile.
Problém je dnes už len technickou záležitosťou
Pravidlá zakazujúce volania počas letov boli prijaté americkou FCC – federálnou komisiou pre komunikácie ešte v minulosti. Technológia, ktorá má zásahom signálu do lietadla zabrániť už existuje a inštaluje sa naprieč celým svetom bez komplikácií. Podľa FCC ide čisto už len o technickú záležitosť, o ktorej rozhodujú samotné letecké spoločnosti.
Americká FCC je toho názoru, že volania v priestoroch lietadla by prekážali aj samotným cestujúcim. V Spojených štátoch pre letecké spoločnosti stále platí zákaz používania telefónov a aj samotní pasažieri sú pravdepodobne dôvodom. Allison Markeyová, odborníčka na leteckú bezpečnosť vraví, že tá technológia už existuje, no pravidlo pretrváva kvôli cestujúcim. „Mnohí to vnímajú skôr ako prekážku či vyrušovanie počas cesty, než ako benefit.“
Telefón teda nemusí nutne zhodiť lietadlo, môže vám však výrazne znepríjemniť cestu.