1.3.2016 sa Američan Scott Kelly a Rus Mikhail Kornienko vrátia na Zem. Na medzinárodnej vesmírnej stanici vzdialenej 386 kilometrov strávili celý rok.
Kelly a Kornienko sú vôbec prví astronauti od roku 1999, ktorí sa na takéto niečo odhodlali. Rekord drží Valeri Polyakov, ktorý na Ruskej stanici Mir strávil 437 dní.
Aj keď týmto pánom mnohí v hĺbke duše závidíme, oni sa pravdepodobne naozaj tešia na klasickú gravitáciu a iné faktory, ktoré Zem prináša. Príchod na Zem však nebude vôbec jednoduchý. „Máte takú malú paranoju, že po návrate sa nebudete môcť postaviť,“ prezradil Doug Wheelock z NASA, ktorý vo vesmíre strávil 178 dní. „Po prechode do vesmíru má vaše telo a hlava pocit, že nohy už vôbec nepotrebuje“.
Keď sa v roku 1999 ruský kozmonaut Sergei Avdeyev vrátil po roku z vesmírnej stanice Mir, nevedel nie že chodiť, nedokázal dokonca ani sedieť. Trvalo celý rok, kým si jeho telo zvyklo na zemskú gravitáciu.
Obaja astronauti na stanici pravidelne cvičia, keďže sa dá očakávať, že v dôsledku vysokej radiácie a nízkej gravitácie ich kosti oslabnú a ich motorika sa výrazne zhorší. „Budeme šťastní, ak sa im podarí zotaviť sa do polroka,“ povedal John Charles z NASA.
img: NASA
Vďaka tomu, že Scott Kelly má identické dvojča, budú môcť vyskúmníci prvýkrát detailne porovnať, aký efekt má na ľudské telo vesmír.
Na druhú stranu sa však môžu astronauti tešiť na svoje obľúbené jedlo a na čerstvý vzduch. Strava na vesmírnej lodi nie je práve to, čo by si chcel jesť každý deň.
Prechod na Zemské podmienky bude pre oboch pánov zaujímavý. Minimálne jeden benefit sa nájde určite. V dôsledku dilatácie času prídu obaja na Zem o stotinu sekundy mladší, ako by boli, keby tu rok strávili s nami.
titulná foto: NASA