obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Dozvieme sa konečne pravdu vysvetľujúcu záhadu Bermudského trojuholníka?

Vedci možno vyriešili dlho trvajúcu záhadu, ktorá nám trápi mozgové závity už od záznamov z roku 1851.

Vedci sa domnievajú, že so záhadou zmiznutia približne 8127 ľudí v Bermudskom trojuholníku by mohli byť spojené výbuchy metánu.

Mýtický úsek oceánu, ktorý sa rozprestiera medzi Puerto Ricom, ostrovom Bermuda a Miami, bol nazvaný Diablov trojuholník alebo častejšie používaný výraz Bermudský trojuholník.

Podľa International Business Times zmizlo na tomto území za posledných 65 rokov obrovské množstvo lodí a lietadiel, často za podivných okolností, pričom o život prišlo viac 8000 obetí. Nový výskum vedcov z Arctic University v Nórsku predpokladá, že početné obrovské krátery na dne Barentsovho mora by mohli pomôcť vysvetliť, čo sa to v Bermudskom trojuholníku deje.

 

4276194691_03fbe4a288_o img: via businessinsider.com

 

Krátery nachádzajúce sa v okolí morského dna na pobreží Nórska vyznačujú oblasť, kde pravdepodobne vybuchli masívne ložiská metánu. Štúdiou týchto kráterov, pričom niektoré z nich boli vlastne priepasti 45 metrov hlboké a 805 metrov široké, sa predpokladá, že mohli byť spôsobené únikom plynu z ropných a plynových ložísk hlboko pod morským dnom.

V posledných dvoch rokoch vedci zdokumentovali ako metán vyviera z morského dna pri pobreží štátu Washington a Oregon, rovnako ako aj pri východnom pobreží Spojených Štátov. Podľa Digital Journal vedci minulý rok v zamrznutých oblastiach Sibíri objavili štyri nové diery, čím sa počet kráterov, ktoré vznikli po erupcii metánu, zvýšil na sedem.

 

rtr3v74s img: via businessinsider.com

 

Ďalšie podrobnosti výskumu budú zverejnené budúci mesiac na výročnom stretnutí European Geosciences Union, ktoré sa uskutoční vo Viedni 17.-22. apríla. Jednou z tém, o ktorej sa bude diskutovať je, či explózie metánu na morskom dne by mohli ohroziť bezpečnosť lodí. Vedci majú k dispozícií radar schopný dať im detailné fotografie z morského dna, ktoré zobrazujú oblasti, kde presakuje metán, po celom svete.

„Početné obrovské krátery existujú na morskom dne v západnej a centrálnej oblasti Barentsovho mora….a sú pravdepodobne príčinou enormných erupcií plynu,“ povedali vedci z Arctic University v Nórsku. „Kráterová oblasť predstavuje pravdepodobne jedno z najaktívnejších miest pre plytké uvoľňovanie metánu v Arktíde.“

Uplatnenie štúdie Barentsovho mora do Bermudského trojuholníka

Nie je to prvýkrát, kedy sa predpokladá možnosť erupcie metánu v oblasti Bermudského trojuholníka. Minulý rok skupina vedcov pod vedením Igora Yelstova z Trofimuk Institute v Rusku povedala, že záhadné zmiznutia v Bermudskom trojuholníku by mohol mať na svedomí efekt reakcie plynu.

Yelstov pre The Sunday Times povedal, že keď sa krátery začnú aktívne rozkladať, metánový ľad sa premení na plyn. Proces vraj prebieha rovnakým spôsobom ako vznik lavíny a podobá sa to jadrovej reakcii, ktorá produkuje obrovské množstvo plynu.

Keď sa ukáže teória výbuchov metánu v súvislosti s mnohými zmiznutiami v Bermudskom trojuholníku ako správna, môžeme vede pripísať ďalší bod. Vysvetľovala by ale táto teória aj magnetické anomálie spojené s touto oblasťou? Bude naozaj veľmi zaujímavé, čo všetko sa z aprílového meetingu dozvieme.

.src

img: via http://quraniscience.com/

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.