Počas niekoľkých uplynulých dní sa na Sibíri objavil zaujímavý úkaz. Obyvatelia dedinky Nyda na severe Ruska spozorovali tisícky veľkých ľadových gúľ, ktoré sa vyplavili na pobrežie po silnej polárnej búrke.
Nyda je malá dedina, ktorej obyvatelia pravidelne čelia tvrdým snehovým búrkam. Tá posledná však so sebou priniesla aj veľké ľadové gule. U väčšiny z nich sa priemer pohybuje od 10 do 25 centimetrov, no niektoré majú v priemere aj meter. Miestnych tento netradičný prírodný úkaz prekvapil.
„Počas búrky napadlo veľa snehu, ktorý sa zoskupil v studenej vode. Tam ho vlny postupne formovali do gúľ,“ povedal Valery Togo, starosta dediny. Pôvod vzniku tohto úkazu vysvetlil vďaka expertom z Arctic and Antarctic Research Institute (AARI).
„Je to vzácny prírodný jav, ktorý spôsobila ideálna kombinácia vetra, pobrežia, teploty a snehovej hmoty,“ doplnil Sergei Lisenkova, hovorca AARI.
Podľa Shea Gunterovej z MNN sa takéto tvary neobjavili po prvýkrát. Ľudia spozorovali zamrznuté gule na viacerých pobrežiach sveta a princíp ich vzniku je podľa jej slov veľmi podobný vzniku perál.