Golfský prúd, ktorý výrazne otepľuje západnú časť Európy, má problémy. Dočkáme sa drsných klimatických zmien?
Slávny Golfský prúd, čiže silný, teplý a pomerne rýchly morský prúd v Atlantiku, ktorý tečie z Mexického zálivu okolo Newfoundlandu k západnému pobrežiu Európy, veľmi významne ovplyvňuje klímu v Európe. Znie to neuveriteľne, ale napríklad také januárové priemerné teploty pri pobreží Nórska sú o 30° Celzia vyššie, než v zodpovedajúcich oblastiach severnej Kanady. A teraz Golfský prúd spomaľuje.
img: via veda.stoplusjednicka.cz
Svedčí o tom viacero rôznych nezávislých pozorovaní. Životodarný Golfský prúd v posledných desaťročiach slabne. Hlavné podozrenie padá na pozvoľné roztápanie ľadového príkrovu Grónska. Príliv sladkej vody totiž ovplyvňuje morské prúdenie. Otázkou je, čo bude ďalej.
Netušíme, ako sa podoba Golfského prúdu mení počas histórie, naša skúsenosť s ním je príliš krátka. Vedci nevylučujú, že sa Golfský prúd spomalí alebo úplne zastaví. Zatiaľ nie je úplne jasné ako, ale vraj by mohlo dôjsť k rozvratu súčasnej klímy na dlhú dobu. Počasie by sa asi zbláznilo, napriek globálnemu otepľovaniu by sa dosť ochladilo a tak ďalej. Podľa niektorých odhadov k tomu dôjde už v tomto storočí. Počkáme si a uvidíme.