Pravdepodobne aj ty nabíjaš mobil každý deň a to aspoň jedenkrát, ak nie dva razy. Mohlo by sa preto zdať, že nabíjanie telefónov nie je žiadna veda. Opak je ale pravdou.
Existuje viacero pravidiel, ako by si mal správne nabíjať svoj smartfón s cieľom, aby ti vydržala batéria telefónu fungovať čo najdlhšie. Napríklad, ak je to možné, vyhýbaj sa superrýchlemu nabíjaniu, ktoré generuje teplo. Snaž sa udržať úroveň nabitia niekde na úrovni medzi 20 až 80 % a podobne. Tieto rady pravdepodobne už ale poznáš.
Jedným z častých zlozvykov ľudí ale je, že telefón nabíjajú tak, že zariadenie nemá prístup k čerstvému vzduchu. Možno si teraz hovoríš, že tomu tak nie je, ale vedz, že áno.
Nabíjaniu telefónu pod vankúšom by si sa mal vyhnúť
Prieskum, na ktorý upozorňujú požiarnici, hovorí, že 53 % detí a mladých ľudí nabíja telefón alebo ich tablet buď na posteli alebo pod vankúšom.
Takéto nabíjanie telefónu je ale nebezpečné z viacerých dôvodov. Ako vysvetľujú požiarnici, vzniknuté teplo, ktoré prirodzene generuje nabíjanie telefónu, sa nemôže dostať preč. Je doslova „uzavreté“ na malom priestore a akumuluje sa. To môže viesť k tomu, že sa vankúš alebo posteľ vznieti.
Inými slovami, ak takto zvykneš nabíjať mobil, tak vystavuješ nielen seba, ale ostatných členov domácnosti v riziko úrazu a požiaru.
„Výskum odhalil, že 53 % detí/tínedžerov si nabíja telefón alebo tablet buď na posteli alebo pod vankúšom. Toto môže byť mimoriadne nebezpečné. Vzniknuté teplo sa nemôže rozptýliť a nabíjačka sa bude stále viac zahrievať. Pravdepodobným výsledkom je, že sa vankúš/posteľ vznieti.“, vysvetľujú požiarnici, prečo by si sa mal vyhýbať nabíjaniu telefónu pod vankúšom.
Nehovor viac o tom, že ak používaš neoriginálne príslušenstvo, tak o to viac riskuješ problémy. Obzvlášť opatrný by si mal byť pri rôznych nabíjačkách či kábloch, ktoré sa dajú zakúpiť za pár drobných a sľubujú vysoký výkon.
Okrem toho teplo môže spôsobiť, že batéria začne expandovať a dôjde k jej poškodeniu a znehodnoteniu ďalších komponentov telefónu. V extrémnych prípadoch to môže viesť k vzniku iskier alebo vznieteniu. Možno si hovoríš, že takéto prípady sú ojedinelé, ale nie je tomu tak. Stačí sa pozrieť na sociálne siete a vyhľadať si takéto prípady podľa kľúčových slov. Nájdeš ich veľké množstvo.
⚠️VERY…DANGEROUS
No matter how much you LOVE your phone — please DON’T sleep with it!#DYK that your charger can start a fire? Never leave phones charging on a bed, under a pillow or on any flammable surface. (tell your #kids who are always on their phones). #firesafe @mcfrs pic.twitter.com/QIXLF8mwb0— MontgomeryCo(MD)Fire (@mcfrs) November 6, 2023
Dokonca aj výrobcovia telefónov upozorňujú na tento problém. Napríklad Apple v oficiálnej dokumentácii hovorí, aby si sa vyhýbal spaniu s telefónom pod vankúšom.
„Nespite na zariadení, napájacom adaptéri alebo bezdrôtovej nabíjačke, ani ich neumiestňujte pod prikrývku, vankúš alebo svoje telo, keď sú pripojené k elektrickej zásuvke,“ uvádza sa v príručke spoločnosti.
Zvykneš takto nabíjať svoj mobil? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.